Денга треска – опасна болест која ја пренесуваат комарците. Ако ги имате овие симптоми ВЕДНАШ упатете се на лекар

23 јули, 2020
иујик


Имаше неочекувано ширење на денга треска во Сингапур, а само вчера од него загинаа три лица, што вкупниот број на смртни случаи го зголеми на 19. Досега се регистрирани 413 активни кластери на заболувања во таа земја, пред се во источните делови, јавува агенцијата ВНА. Како што се наведува, ова е шеста последователна недела како денга треската не се смирува, а досега се регистрирани неколку илјади случаи во таа мала островска земја, а само минатата недела се регистрирани 1.736. Од јануари, 18.673 лица се заразени со денга треска, што е најлош резултат од 2013 година, кога во текот на целата година биле заразени 22.170 лица.

Singapore has seen more than 14,000 cases of dengue fever - caused by a virus spread by mosquitos - so far this year, and is on course to top the record 22,170 cases seen in 2013

Минатата година од оваа болест починаа вкупно 20 лица. Во повеќето случаи, болеста поминува без симптоми, или клиничката слика е блага, а само 5 проценти од заразените развиваат сериозна клиничка слика која може да заврши со смрт. Обично трае околу една недела од инфекцијата до првите симптоми, кога болеста одеднаш почнува да се манифестира:

Скок на температурата, што поминува за околу една недела,

Главоболката е супраорбитална, засилена со движењата на очното јаболко

Болки во коските,

Болка во препоните, зглобовите.

Поради болка во препоните, пациентот има присилна позиција.

Осипот трае околу три или четири дена,

Зголемени лимфни жлезди,

Конјунктивата и отокот околу очите се воспалени,

Болеста е придружена со тромбоцитопенија и леукопенија.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi