Еве колку вода со лимон е всушност здраво да конзумирате

9 август, 2020
гб


Сокот од еден лимон содржи околу 30 милиграми витамин Ц, што е 33 проценти од препорачаната дневна доза за мажи и 40 проценти од препорачаната дневна доза за жени, според Канцеларијата за додатоци во исхраната. Витаминот Ц не одржува здрави на следниве начини:

Тоа му помага на вашето тело да закрепне

На нашето тело му треба витамин Ц за да создаде колаген, витален протеин што претставува дел од сврзното ткиво, кое ни е потребно за заздравување на раните.

Го поддржува вашиот имунолошки систем

Витаминот Ц може да помогне да се намали сериозноста на симптомите на настинка и да се бори против вирусите и бактериите што предизвикуваат болести. Ја подобрува апсорпцијата на железо Железото е неопходно за клетките во вашето тело да живеат и растат. „Честопати препорачувам вода од лимон со оброци за да ја поттикнам апсорпцијата на железо, особено за спортистите и лицата со анемија“, вели нутриционистот Ејми Стивенс.

Foto: depositphotos/mephi55to

Колку лимон со вода треба да пиете?

Стивенс препорачува да се користи сок од два до три лимони во текот на денот и да се пие една или две чаши вода со лимон со оброци и една чаша помеѓу оброците. Но, не додавајте лимон во секоја чаша вода што ја пиете. Сокот од лимон е многу кисел, па ако пиете премногу вода со лимон, може да се појават негативни несакани ефекти. На пример, лимонска киселина може да ја еродира забната глеѓ и да ги оштети забите, како што предупредува Американското здружение за стоматолози. Затоа Стивенс советува да пиете вода со лимон преку сламка, така што ќе има помалку контакт со забите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris