Еве од што зависи смртноста од корона вирусот!

28 август, 2020
31551-2048x1365

Професорката од универзитетот во Манчестер, Шина Крукшанк објасни дека нивото на воспаление во организмот може да „процени“ дали заразено лице ќе умре. „Иако зависи од многу фактори како вирусот ќе влијае на некого, вклучително и здравствениот систем, изложеноста на загадување и слично, јасно е дека кај некои луѓе реакцијата на имунолошкиот систем, т.е. воспаление, објаснува зошто тие имаат сериозни симптоми“, вели таа.

Дали оздравените корона-пациенти се имуни? | Панорама | DW | 15.04.2020

Кај многу пациенти, постои голема штета на белите дробови како резултат на ковид-19, сето тоа како резултат на премногу силна реакција на имунолошкиот систем, поради што се создаваат многу цитокини во организмот. „Цитокините можат да бидат многу моќна алатка во имунолошкиот систем – тие можат да спречат да се размножуваат вирусот, на пример. Како и да е, некои реакции на цитокини – како вклучување други клетки во имунолошкиот систем или зголемување на нивната способност да се движат низ крвните садови – можат да направат голема штета ако се остават непроверени. Ова е точно што се случува ако има ‘цитокинска бура’ во телото “. Студиите исто така покажаа дека повеќе цитокини се произведуваат во телото на луѓе со дијабетес и кај дебели луѓе, како резултат на зголемено ниво на гликоза во организмот. Истиот проблем се јавува кај некои постари лица затоа што е познато дека нивото на воспаление во организмот се зголемува со возраста. „Исто така, некои постари луѓе имаат помалку лимфоцити, клетки кои целат и уништуваат вируси. Ова значи дека кај некои луѓе не само што имунолошкиот систем не може да се брани од инфекција, туку постои и поголема шанса реакцијата на имунолошкиот систем да биде штетна за организмот “.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris