Формула за пресметување на телесните маснотии

17 јули, 2020
7

„Индексот телесна маса“ или ИТМ се користи за индивидуално пресметување на количеството на телесни масноти. ИТМ се определува на базата на височината и тежината, како и возрастта. Вашата вредност ќе ја добиете на следниов начин:

Тежината поделена со височината на квадрат. Жена што тежи 55 килограми и е висока 1.65 м има индекс 20,2. Формулата ИТМ е откриена пред стотина години од Адолф Кетлет и масовно се употребува од страна на диетолозите. За возрасни над 20 години ИТМ под 18,5 се смета за поднормална тежина, ИТМ помеѓу 18,5 и 24,9 е нормална тежина, ИТМ од 25 до 29,9 наднормална тежина, а оние со ИТМ над 30 се дебелите луѓе, кои треба да превземат мерки за својата исхрана, односно здравјето.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi