ГЛАВНАТА ЦЕЛ НА КОРОНАВИРУСОТ ВООПШТО НЕ СЕ БЕЛИТЕ ДРОБОВИ? Овие научници тврдат дека респираторот не помага, имаат друг предлог

4 ноември, 2020
shutterstock_1690584580

Студијата покажа дека карактеристичното место на хемоглобин во еритроцитите кај пациенти со Ковид-19 укажува на недостаток на железо и Б12 анемија.

Оштетувањето на црвените крвни клетки поврзано со Ковид-19 може да биде одговорно за оштетување на повеќе органи кај пациенти со коронавирус, откри студија на Одделот за основна медицина на Федералниот универзитет на Далечниот исток

Секој вирус е насочен кон одредени видови на клетки во телото. На пример, ХИВ е насочен кон клетките на имунолошкиот систем, вирусот на грип влијае на белите дробови и гркланот, додека САРС-КоВ-2 влијае на повеќе на органските состави, забележаа научниците кои спроведоа ново истражување.

Неговата главна цел се црвените крвни клетки

Иако се спроведени многу студии за проценка на ефектите на коронавирусот врз белите дробови, вклучувајќи смрт на белите дробови и фиброза, авторите на оваа студија предупредуваат дека не е направено многу за да се проверат промените во концентрацијата на црвените крвни клетки, кои се главната цел на новиот коронавирус.

Истражувачите прегледале биопсии на белите дробови на 11 пациенти кои починале од Ковид-19 и ги споредиле со контролната група од 14 пациенти кои починале од повреди опасни по живот на возраст од 24 до 76 години.

Примероци на пациенти со Ковид-19 го покажаа следново:

  • абнормални еритроцити (сферични, нерамна форма или помали или поголеми од нормалните во форма и големина) и српести еритроцити
  • нееднаква дистрибуција на хемоглобин (протеин кој носи кислород) во еритроцитите
  • задебелување на надворешната мембрана на еритроцитите
  • хемолиза или деградација на еритроцитите

Респираторот не помага, еве што предлагаат:

Студијата покажа дека карактеристичното место на хемоглобин во еритроцитите кај пациенти со Ковид-19 сугерира недостаток на железо и анемија Б12. Се смета дека гастроинтестиналните ефекти на САРС-КoV-2 се одговорни за недостаток на Б12.

Видот на оштетување на еритроцитите докажува дека вирусот негативно влијае на процесот на формирање на еритроцити, што доведува до недостаток на железо и анемија Б12. Авторите на студијата исто така истакнаа дека црвените крвни клетки се главната цел на коронавирусот.

Губењето на еритроцитите го отежнува организмот да пренесува кислород во ткивата, а респираторот не помага затоа што нема доволно еритроцити за да циркулира кислород. Единствениот начин да им се помогне на таквите пациенти е да им се дадат еритроцити или Б12 однадвор.

Пациенти со хипертензија се најмногу изложени на ризик

Истражувачите забележале дека ниското ниво на хемоглобин дополнително го зголемува ризикот од оштетување на ткивото. Ова е затоа што во почетните фази на болеста, ниското ниво на хемоглобин ќе доведе до зголемено производство на еритропоетин, хормон кој помага да се создадат еритроцити.

Ова, за возврат, ќе го зголеми вискозноста на крвта и ќе влијае на микроциркулацијата, односно циркулацијата на крвта во малите крвни садови во ткивата. Ова објаснува зошто пациентите со хипертензија се главна ризична група за Ковид-19 и зошто лековите базирани на еритропоетин не можат да се користат за лекување на анемија кај пациенти со коронавирус.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi