Главниот виновник за депресија и лошо расположение: Овие намирници го уништуваат нервниот систем!

30 јуни, 2020
нмсдфгхјкл


Овие намирници можат да го нарушат нервниот систем и да предизвикаат ненадејни промени во расположението, и на крајот депресија. Kолчу што можете, избегнувајте:

1. Сол

Високиот внес на сол може да ја блокира работата на жлездите кои лачат адреналин, кој е одговорен за енергија и подигање на расположението. Ако претерате, ќе бидете раздразливи и уморни.

2. Слатки

Слатките се дозволени во минимални количини. Иако сите ги сакаме, тие предизвикуваат пад на концентрацијата и агресијата.


3. Зачинета храна

Храната што го забрзува вашиот метаболизам, како што се ѓумбир, рен и чили пиперки, е добра, но не додека сте под стрес. По јадењето зачинета храна, телото добива нова енергија и го меша со стресот, што го засилува.

4. Кафе

Кофеинот го стимулира забрзаното производство на хормони на стрес. Доволно е едно кафе на ден.

5. Црвено месо

Состојки од говедско, говедско месо го зголемуваат нивото на допамин и норепинефрин, и двете се поврзани со зголемена вознемиреност и стрес.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi