Гледањето вести наутро лошо влијае на здравјето, предупредуваат научниците

26 август, 2020
594631_alarm-jutro_ls


Замислете го денот кога го започнувате со негативни информации. Сосема е нормално дека ова ќе ве натера да бидете депресивни и да ја намалите продуктивноста на работа. Во експериментот спроведен од научници, 110 луѓе, чиј ден започнува со утринските вести, беа поделени во две групи. Првиот слушаше депресивни вести 10 минути, а вториот помина три минути слушајќи позитивни информации. По шест часа, сите учесници одговорија на прашањата поставени од експерти. На тој начин, тие утврдиле колку се вознемирени, стресни, односно мирни и расположени.

Americans Still Prefer Watching to Reading the News – and Mostly ...

Оние кои слушале исклучиво негативни информации 10 минути, имаат 27 проценти поголема веројатност да бидат депресивни и стресни во текот на денот, а нивната продуктивност на работа е намалена.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris