Го имате ли ова во вашата бања? Ова е шампон кој ќе ја исчисти и зацврсти косата, а неговата цена е одлична!

17 април, 2020
Go imate li ova vo banjata

Шампон од коприва ќе ја намали секрецијата на себум и ќе го поттикне растот на косата.

Без оглед на широкиот спектар на производи за нега на коса кои се достапни, воопшто не е едноставно да се најде идеален производ кој ќе одговара на нашиот скалп додека ја потхранува вашата коса за да ја задржи цврста, сјајна и негувана. Еден од клучните производи за нега на коса е квалитетен шампон, а во последно време се повеќе се зборува за шампон за коса од коприва. Неговите лековити својства се познати уште од античко време, а особено се ефективни за косата, па подолу се неколку причини зошто треба да додадете шампон од коприва во вашата рутина за нега на косата.

Копривата содржи витамин Ц и се смета за едно од нај лековитите растенија во светот, па затоа шампонот од коприва е одговорен за стимулирање на растот на косата, но спречува да падне, како и можност за  посилна и поцврста коса со редовна употреба на шампонот. Доколку редовно го користите вашиот шампон за коса, брзо ќе забележите дека косата е исклучително чиста и причината за ова е што копривата го регулира производството на себум, односно секрецијата на маслото, така што по некое време косата ќе биде помалку мрсна, благодарение на неговите својства што помагаат при отстранување на токсините кои предизвикуваат поголема секреција на себум.

Познато е уште од античко време дека копривата е одличен сојузник во борбата против опаѓање на косата, затоа што ја стимулира циркулацијата и го зајакнува фоликулот на косата, со што се спречува кршење и на крај, губење на косата. По редовна употреба, ќе забележите дека косата станува сјајна и дебела.

Друга предност на шампонот од коприва е тоа што е достапен по навистина одлични цени.