Грешки со кои го успоруваме метаболизмот

12 октомври, 2020
metabolizam-825x510


Метаболизмот е едноставно процес со кој нашето тело ја претвора храната и пијалокот што ги консумираме во енергија. Секој ден ја користиме таа енергија за активностите што ги правиме – јадеме, дишеме, вежбаме, па дури и циркулацијата на крвта ја троши таа енергија. Метаболизмот е многу природен процес, но погледнете ги најчестите грешки во исхраната што всушност го забавуваат.

Не јадете доволно

Спротивно на популарното верување, гладот ​​навистина не гарантира дека ќе изгубиме тежина. Нутриционистите препорачуваат 5 оброци на ден, дури и ако станува збор за мала количина здрави закуски, како што се ореви или банани, на пример. Исто така, треба да се спомене дека редовните оброци ќе спречат можно подоцна прејадување.

prazni-tanjur

Избегнувате кофеин


Кофеинот го стимулира централниот нервен систем, кој може да го забрза метаболизмот за дури 12%, поради што ќе консумирате до 100 калории повеќе на ден.

kava-s-mlijekom

Вашите оброци не содржат протеини


Нашето тело треба да одржува мускулна маса затоа обидете се да внесете јатки, јогурт и разни меса во вашата исхрана. Некои истражувања покажуваат дека со додавање на протеини во нашата исхрана, можеме да согоруваме до 35% повеќе калории на ден.

orasasti-plodovi
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum