ИМАТЕ КОШМАРИ? Еве кои се причините!

30 август, 2020
спие

На сите им се случува во текот на ноќта да се борат со ужасните соништа што ги сонуваат. Поради тоа се будат во пот, преплашени, а понекогаш дури и плачејќи.

Кошмарите, се реални соништа кои честопати не будат од длабок сон поради нивната вознемирувачка содржина.

Луѓето кои имаат кошмари секоја вечер треба да се консултираат со својот лекар, бидејќи можеби потсвеста се обидува да го сврти вниманието на проблемот што го имаат.

Но, ако повремено се случуваат кошмари, тоа не е причина да се грижите. Постојат многу причини за кошмарите и тие треба да се бараат во разни нешта и настани, но понекогаш до нив доаѓаат поради некои банални причини.
Повеќето луѓе барем еднаш во животот доживеале кошмар, со кој се будат исплашени и мислат на тоа цел ден.

snovi


Иако нивната причина не е позната, постојат фактори кои ја зголемуваат веројатноста да се појават.

Кошмарите можат да нè исцрпат толку многу што немаме сила да станеме од кревет наутро. И покрај бројните истражувања и анализи, сè уште не се знае точно што ги предизвикува или како можеме да ги избегнеме. Сепак, истражувањето заклучило дека топлината на просторијата во која спиеме има значително влијание.

Доктор Нил Стенли, поранешен шеф на британското друштво за спиење, тврди дека загреаната просторија може да влијае на квалитетот на сонот и да предизвика кошмари.


„За жал, топлината ги остварува соништата, што може да доведе до кошмари.

Ако спалната соба е премногу топла, РЕМ фазата на спиење може да трае подолго, а тоа е фазата во која соништата се поживописни.

Ако имате подолга фаза на РЕМ, најверојатно ќе имате кошмари “, објаснува д-р Стенли.

San, košmar, noćna mora


Тој тврди дека идеалната температура за соба за спиење е од 16 до 18 степени Целзиусови. Покрај намалувањето на температурата во просторијата, обрнете внимание и на неколку други фактори кои можат да влијаат на појавата на кошмарите.

Тоа се стрес, алкохол, лекови, како и потрошувачка на многу зачинета храна пред спиење.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris