Израелските научници тврдат дека витаминот Д може да помогне во симптомите на Корона вирусот, но не сите се сложуваат со ова

2 август, 2020
сдфсдфсдф


Имено, истражувањето, во кое беа опфатени 7.807 документи за Израелците, тестирани за КОВИД-19, го проверија нивото на витамин Д кај пациентите. Студијата ја спроведе д-р. Милана Френкел-Моргенстерн од Универзитетот во Бар Илан со својот тим и здравствени услуги Леумит, а резултатите покажаа дека просечното ниво на витамин Д беше во прифатливи граници кај луѓе кои беа негативни за вирусот на корона, додека пациентите кои беа дефицитарни во овој витамин, во принцип, нивото на витамин Д во телото на помалку од 20 нанограми на милилитар крв се смета за недоволно. Субјектите кои не биле позитивни за корона, имале просечна содржина на витамин Д од 21 нанограм на милилитар, додека оние кои тестирале позитивно, имале просечно ниво на витамин Д од 19 нанограми на милилитар. Предметите тестирани за време на лекување во болницата, исто така, имале помала просечна содржина на витамин Д од приближно 17 нанограми на милилитар.


Истражувачите заклучиле дека има значителна разлика, а Френкел-Моргенстерн тврди дека луѓето на возраст од 50 години и повеќе, биле двојно поверојатно да бидат хоспитализирани со корона ако имаат ниско ниво на витамин Д, во споредба со слично годиште со добро ниво на тој витамин.


Исто така, д-р Солдо го дава своето мислење. “Се согласувам со тоа. Имено, витаминот Д е важен за силен имунитет, но не мислам дека има доволно докази дека нивото на витамин во организмот може да биде поврзано со ризикот од инфекција со коронавирус, затоа што може да зависи од голем број други фактори”. , вели д-р Солдо.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris