Јапонска метода која ветува потенка половина и помалку килограми: Потребно е секој ден да лежите 5 минути

29 април, 2020
јапонска метода

Необична метода која го воодушеви интернетот!

Јапонскиот метод за ублажување на маснотиите на желудникот и подобрување на држењето на телото со помош на крпи за капење го го полуде интернетот! 🙂

Креаторот на овој метод е јапонскиот лекар Тошики Фукуцуџи, а едноставната вежба бара да легнете на грб со свиткан пешкир поставен директно под половината само пет минути на ден.

Специјалистот за рефлексологија и масажа тврди дека со користење на оваа вежба може да се поправи лошата положба на телото, да се намали болката во грбот и да се намали половината/струкот.

Сè што треба да направите е стопалата да ви бидат во ширина на рамената, така што прстите на двете нозе да се допираат.

Подигнете ги рацете над главата со дланките свртени надолу.

Бидете во оваа позиција 5 минути.

Како што велат, резултатите од оваа вежба можете да ги видите по 30 дена ако тоа го правите секој ден.

Д-р Фукуциџи го вовел овој метод кај пациенти со лошо држење на телото или хронична болка, а по 10 години открил дека истата вежба може да доведе до губење на тежината.