Како да избегнете инфекција со корона ако живеете со заразен: Доктор открива неколку правила за заштита

11 ноември, 2020
porodica-korona


Од почетокот на епидемијата, познато е дека вирусот корона се пренесува преку капки, што ја отежнува ситуацијата за оние кои живеат со лице кое е заразено. Првото нешто за што треба да се подготви целото семејство е да помине најмалку две недели во затворен простор . Добрата вест е дека во овој случај, инфекцијата може да се избегне.


Рускиот научник и имунолог Валери Черешнев откри неколку правила кои ги намалуваат шансите здравата личност да живее со носител на инфекцијата.


1. За болното лице треба да се издвои посебна зона за спиење. „Може да се случи да кивне во сон и на тој начин ќе го растера вирусот“, вели научникот.

2. Пациентот треба да користи посебни прибор. Треба да се измие со посебен сунѓер и одделно од останатите садови.

3. Пациентот треба да се воздржи од кивање и кашлање во присуство на други членови на домаќинството. Откако заразеното лице ќе кивне или кашла, потребно е да се дезинфицираат блиските површини, со цел да се спречи ширењето на вирусот.

4. Редовна дезинфекција и миење се исто така важни. Површините треба да се третираат со антибактериски агенси.

5. Најважната точка е носење маска, а тоа се однесува на заразени и здрави членови на семејството. Најмногу ќе помогне да се намали ризикот од инфекција и ширење на вирусот во затворени простории.

6. Ако има деца во семејството, најдобро е да ги одделите и да ги преместите на друго место. „Децата се пасивни носители на инфекцијата“, објасни имунологот.

7. Целото семејство мора да биде во изолација, тоа е задолжително.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi