Како јадењето многу слатки може да му наштети на вашето тело!

13 април, 2020
650x350_doughnut_closeup_features

Сигурно веќе сте чуле дека големата количина на шеќер не е добра за вешето тело.

Шеќерните пијалоци, чоколадните работи, печивата и засладената млека се главните извори на додаден шеќер. Но, дури и во солена храна, како леб, сос од домати и протеински барови, може да има шеќер, што го прави внесувањето на многу шеќер сè полесно.

Затоа препорачуваме, кога купувате производи задолжително прочитајте го детално составот.

Еве на што имаат влијание шеќерите:

Вашиот мозок
Јадењето шеќер му дава на вашиот мозок огромен наплив на хемикалија која прави да се чувствувате добро, наречена допамин, што објаснува зошто имате поголема веројатност да посакате нешто благо во 3 часот по полноќ. Бидејќи овошје и зеленчук не предизвикуваат мозокот да ослободи допамин, на вашиот мозок почнува да му треба се повеќе шеќер за да го добие истото чувство на задоволство.

Вашето расположение
Повремените бонбони или колачиња можат да ви дадат брзо енергија (или „внес на шеќер“) со тоа што го зголемувате нивото на шеќер во крвта брзо. Кога вашите нивоа паѓаат додека клетките го апсорбираат шеќерот, може да се чувствувате нервозно и вознемирено ( „пад на шеќерот“). Но, ако премногу често јадете благо, шеќерот почнува да има влијание врз вашето расположение и може да доведе до депресија.

Вашите заби
Веројатно сте чуле уште на 12-годишна возраст, од својата мајка дека многу благо може да ви ги расипе забите. Бактериите остануваат во устата откако ќе се изеде нешто слатко.

Вашите зглобови
Ако имате болка во зглобовите, еве причина да го оставите благото. Се покажа дека јадењето многу слатки ја влошува болката во зглобовите поради воспалението што го предизвикуваат во организмот. Студиите покажуваат дека консумирањето шеќер може да го зголеми ризикот од развој на ревматоиден артритис.

Вашата кожа
Друг несакан ефект на воспаление – може да ја направи вашата кожа да изгледа постаро. Вишокот на шеќер се приврзува на протеините во вашиот крвоток и создава штетни молекули наречени „AGEs“. Овие молекули го прават токму стареење на вашата кожа. Се покажало дека го оштетуваат колагенот и еластичноста на вашата кожа .

Вашето срце

Кога јадете вишок шеќер, дополнителниот инсулин во крвотокот може да влијае на артериите низ целото тело. Ова може да доведе до срцеви заболувања, како срцева слабост, срцев удар и мозочни удари. Истражувањата исто така сугерираат дека јадењето помалку шеќер може да помогне во намалување на крвниот притисок, главен фактор на ризик за срцеви заболувања.

Вашиот панкреас
Кога јадете, панкреасот испумпува инсулин. Но, ако јадете премногу шеќер и вашето тело престанува да реагира правилно на инсулин, панкреасот започнува да пумпа уште повеќе инсулин. На крајот, презаситените панкреаси ќе се распаднат и ќе се покачат нивоата на шеќер во крвта, а вие би добиле дијабетес тип 2 и срцеви заболувања.

Вашите бубрези
Ако имате дијабетес, премногу шеќер може да доведе до оштетување на бубрезите. Бубрезите играат важна улога во филтрирањето на крвта. Откако нивото на шеќер во крвта достигне одредена количина, бубрезите почнуваат да ослободуваат вишок шеќер во урината. Ако остане неконтролирано, дијабетесот може да ги оштети бубрезите. Ова може да доведе до откажување на бубрезите.

Зголемена тежина

Ова го знаете сите, но добро е да се прочита повторно. Доколку сакате идеална тежина, навистина ќе треба да се збогувате со шеќерот и да го ограничите внесот на шеќери на минимум.

Вашето сексуално здравје

Можеби ќе сакате да го скокнете десертот на љубовниот состанок. Шеќерот може да доведе до проблеми со ерекција. Тоа е затоа што влијае на вашиот циркулаторниот систем, кој го контролира протокот на крв низ целото тело и треба правилно да работи за да се добие и да се одржи ерекцијата.