Како на детето правилно да му поставите граници: Методи кои даваат сигурен резултат

1 август, 2020
dfdfdfdf

„Малите деца не можат да го разберат концептот на времето, па затоа нема смисла да им кажам дека во иднина ќе добијат сладолед. Повеќето деца само сакаат веднаш да го добијат она што го бараат. Затоа родителите треба да смирено и решително да понудат поздрави слатки и да инсистираат и покрај нивното спротивставување. „На овој начин, детето ќе добие засладување, но поздраво“, објаснува психологот Волш.

Храната не е за игра и фрлање

Децата сакаат да си играат со храна, сметајќи го тоа некогаш за играчка. Терапевтот Линда Шок Соркин советува дека никогаш не треба да викате на вашето дете ако тоа фрла храна на подот, туку земи сад со храна и едноставно објасни му зошто не треба да ја фрла. Исто така, ако видите како детето скока на креветот ноќе, кога треба да спие, му објаснувате дека креветот не е за скокање, туку за спиење. Сепак, не заборавајте да го фалите кога убаво се однесува.

How to Calm Angry Kids | POPSUGAR Australia Parenting


Немојте да ги растураш коцките, ќе ти покажам како да ги составиме

„Ако детето продолжува да ги растура коцките на постарите браќа и сестри, тоа не е знак на љубомора. Барем тој не го сфаќа тоа“, вели американскиот психотерапевт Фран Фран Валфиш, објаснувајќи како едно мало дете не може да види дека постариот брат се обидел да го изгради. За него е само забавно да го сруши.


Цветовите и животните се живи суштества. Биди нежен со нив

Ако забележите дека малечкото кине цвеќе или влече милениче за опашката, едноставно објаснете му дека тие се и живи суштества и дека не е убаво да им нанесувате болка. На тој начин, детето ќе развие чувство на емпатија и осет за чувствата на другите. „Вие предавате на дете одговорност и дека растенијата треба да се третираат со почит, како и со природата воопшто“, вели Марва Согрим, дадилката на децата на многу американски sвезди.

Uncovering the Pain Behind Your Child's Anger - Focus on the Family

Употребувај зборови а не раце

“Способноста на мало дете да разбере што значи да се удира некого е многу ограничена. Важно е веднаш да престанете да удирате, а потоа смирено да објасните дека ударите не смеат да се користат во гнев”, објаснува терапевтот Линда Шок Соркин. Во повеќето такви случаи, детето ги искажува своите фрустрации, барајќи внимание. Затоа, кажете му да го гушка брат му или сестра си. „Помогнете им да се смират кога се лути и прашајте што сакаат кога не се среќни“, советува таа. Исто така, помогни му да ги препознае своите чувства и направат следниот чекор за да го решите проблемот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris