Како се менува вашето тело од четириесеттата година

1 јули, 2020
rfddfdf

Косата често ослабува со возраста, а тоа може да стане доста видливо во четириесеттите години. Зошто? Со еден збор (и често го слушате овој збор): перименопауза, која обично започнува во раните четириесетти, но кај помал број жени, исто така, може да започне во триесеттите години. Она што особено ве изненадува е губењето „коса“ на сите делови од телото – вклучително и коса на нозете и срамни влакна, што за некои жени може да биде или добра или лоша вест. Сепак, не грижете се премногу – овие промени се случуваат бавно и обично нема причина да се грижите, а денес постојат и производи и естетски третмани што можат да ви помогнат да го одржувате посакуваниот изглед долго време.

Покрај тоа што не можете да се сетите на името на актерката што ја обожавате, може да се чувствувате и малку збунето и да забележите дека имате проблем да запомните сè што треба да направите. Ова не е само дел од стареењето – ова е всушност многу уникатно за женското стареење. Имаме естрогенски рецептори во деловите на мозокот кои ја контролираат меморијата, па кога овој хормон ќе почне да се намалува, се случуваат промени во оние области на мозокот. Естерогенот е важен и за други хемиски процеси кои влијаат на меморијата, па сето ова е многу карактеристично за жените.

Знаете дека породувањето може да ви го изобличи мочниот меур, а постарите жени честопати имаат проблем со инконтиненција. Помалку е познато дека дури и ако ги правите Кегел вежбите ништо не ветува дека нема да имате проблеми во четириесеттите години. Имено, со помалку естроген, мускулите на мочниот меур што го контролираат отворањето на уретрата стануваат послаби, а вие сте среќниот добитник на проблемот со контролата на мокрење. За среќа, постојат десетина ефективни лекови за инконтиненција, како за стресни ситуации (мокрење при вежбање или смеење), така и за вонредни ситуации (не можете навреме да стигнете во тоалетот).

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris