Кога ќе поминеме одредена возраст, нашиот мозок се СМАЛУВА: Постојат 4 начини тоа да го СПРЕЧИМЕ

27 август, 2020
mozok

Како што ние старееме, така стареат и нашите органи.

Сепак, не само што стареат, некои исто така се намалуваат.

Тоа е случај со мозокот.

Истражувањата покажаа дека тежината на човечкиот мозок, веќе по 40-годишна возраст, се намалува за околу пет проценти на секои десет години.

Процесот што научниците го нарекуваат „намалување на мозокот“ се забрзува по 70-годишна возраст.

Овој процес, како што е прикажано со студијата, објавена од универзитетот Колумбија на почетокот на 2020 година на Американската академија за неврологија, може да се запре.

Во ова истражување се користеше магнетна резонанца, а скенирањата на мозокот кај постарите лица покажаа дека има значителни разлики во корелацијата со нивната физичка активност на неделна основа.

Во принцип, колку помалку се физички активни луѓето, толку повеќе се намалува нивниот волумен на мозокот.

Паралелно, колку повеќе испитаниците биле физички активни, толку е подолг обемот мозокот да остане ист.

Најважниот наод на истражувачите е дека секоја физичка активност може да спречи контракција на мозокот, а тоа е особено точно за оние постари од 70 години.

Сепак, четири видови на активности покажаа најдобар ефект. За почеток, тоа беше прошетка – нешто што можете да го направите на која било возраст, со пријатели или сами.

Покрај тоа, пливањето се покажа како добро, но ние сме ограничени со условите – близина на базенот, море или езеро, како и сезоната во годината.

Танцот, велат истражувачите од универзитетот Колумбија, исто така, дава фантастични резултати. Значи, ако немате партнер и можност да одите на танц, не заборавајте да си пуштите музика во дневната соба – што е можно почесто.

Сепак, она што особено ќе го сакаат многу жени во Македонија е дека списокот на активности што спречуваат намалување на мозокот вклучува – градинарство!

Тука не заостануваат ниту домаќинките, чии вредни раце често се одговорни за одржување на најубавите тревници, жива ограда, овоштарници и градини од овоштарници.

Ако немате градина, ве советуваме да ги комбинирате сите активности наведени погоре.

Истражувачите велат дека е идеално ако можете да издвоите вкупно 150 минути во текот на неделата за умерена физичка активност.

Доколку преферирате остри, динамични тренинзи, доволно е само 75 минути за една недела.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris