Кои работи децата ги наследуваат од мајките?

29 јули, 2020
deca i majki

Знаеме дека мајката директно влијае на многу работи – од нашата интелигенција до однесување во романтична врска.Иако генетиката е несомнено комплексна работа, истражувањата покажаа дека наследуваме некои специфични својства и квалитети од нашата мајка.Затоа, без разлика дали вашето дете изгледа како мајката или таткото, науката вели дека постои поголема шанса да ги наследи овие четири работи од мајката:

1. Интелигенција

Детето веројатно ќе ја наследи интелигенцијата од мајката, а не од таткото. Големата студија на Универзитетот во Глазгов, која испита повеќе од 12.000 млади луѓе на возраст од 14 до 22 години, утврди кои фактори влијаат врз интелигенцијата, вклучително и социо-економскиот статус и образованието.И најголемо влијание имаше нивната мајка. Всушност, нивниот коефициент на интелигенција се разликуваше само во просек од 15 поени во споредба со мајките.

2. Модели и навики за спиење

Ако детето има проблем да спие, тоа може да зависи од нивната мајка.Истражувањето објавено во списанието „Медицина за спиење“ минатата година објави дека мајките ги пренесуваат своите навики за спиење на своите деца и дека децата чии мајки имаат проблем со несоница, одат подоцна во кревет и помалку се одмораат.Интересно е што научниците не ја најдоа истата поврзаност со татковците. На кого личи вашето дете?

3. Брзина на стареење

Се чини дека гените на нашата мајка влијаат врз брзината на стареење.Научниците од Институтот Макс Планк откриле ДНК од митохондрија што ја наследуваме исклучиво од нашата мајка, а која делумно може да го контролира стареењето.Истражувањето е направено на глувци, а не на луѓе и тие потврдија дека се потребни дополнителни истражувања.

4. Поминувањето низ менопауза

Иако тоа не им е важно на вашите мали деца, тоа е важно за вас и ќе биде важно за вашите ќерки кога ќе станат жени.Се чини, возраста на која ќе поминете низ менопауза најверојатно ќе ја наследите од мајка ви.Една студија од 2011 година на Британскиот институт за истражувањето спроведено над 2.000 жени открила дека и пораната и подоцната менопауза (пред 45-та и по 55-годишна возраст) се наследени од семејството. Сепак, истражувачкиот тим истакна дека не е важна само генетиката, затоа што животниот стил исто така може да игра голема улога.На пример, жените кои пушат обично поминуваат низ менопауза две години порано.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi