Кој ќе го изгуби сетилото за мирис има антитела: Едно од најголемите откритија за Ковид 19!

23 ноември, 2020
2386619_untitled142523524234_ls


Четири од пет лица кои пријавиле губење на способноста да препознаат вообичаени мириси биле позитивни на антитела, покажува студија во Њујорк

Пациентите со Covid 19 кои немале проблеми со губење на сетилото за вкус и мирис, всушност имале многу потешка клиничка слика, спротивно на популарното верување, поради што некои беа поврзани со респиратор! Во исто време, четири од пет лица кои пријавиле губење на можноста за препознавање на вообичаени мириси, имаат позитивни тестови на антитела, што укажува на лесна, а со тоа и непризнаена инфекција со корона.


Доктор Јоковиќ вели дека короната влегува низ носот и се лепи на миризливиот дел на мукозната мембрана.

– Вирусот се населува на носната лигавица и почнува да се размножува. Научните истражувања сè уште не дадоа официјално објаснување зошто се губи миризбата. Можно е вирусот да има некои рецептори кои се врзуваат за тој дел од мукозата и го уништуваат тој миризлив епител. Исто така, можно е вирусот да се поврзе со мирисните нерви и да ја промени нивната функција – објаснува д-р Јоковиќ, кој вели дека е интересно што покажале научни истражувања, а имало и такви случаи во пракса, дека полесните пациенти после болеста може да имаат проблеми со губење на меморијата и со чувство на конфузија.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi