Короната се шири како чад од цигара: Детална анализа покажала како луѓето се заразуваат во група и во затворени површини

20 ноември, 2020
Artistic 3D illustration of corona aerosol


Без вентилација, аеросолите остануваат суспендирани во воздухот и со текот на времето стануваат погусти

На почетокот на пандемијата на коронавирусите се сметаше дека вирусот се пренесува само преку капки, но експертите брзо дојдоа до заклучок дека тој се шири и низ воздухот. И особено во затворен простор. Иако короната не е толку заразна како сипаници, на пример, научниците отворено ја признаваат улогата на пренесување на аеросол, што е мала заразна честичка што заразената личност ја издишува и ја остава во внатрешниот воздух.

Научниците препознаваат три вида на пренесување на вируси: мали капки говор или кашлица кои можат да завршат во очите, устата или носот на луѓето во близина, контаминирани површини (најмалку веројатно, но сепак можни) и аеросоли – со вдишување на невидливи заразни честички кои инфицираното лице ги издишува. По излегувањето од устата, овие честички се однесуваат слично на чадот од цигарите.

Колку вирусот се шири со кашлање, зборување и викање?

На почетокот на пандемијата, се веруваше дека големите капки што ги исфрламе кога кашламе или киваме се главните средства за пренесување. Но, сега знаеме дека викањето и пеењето во затворени, слабо проветрени простори за подолг временски период, исто така, го зголемува ризикот од инфекција. Тоа е затоа што силен глас ослободува 50 пати повеќе честички оптоварени со вируси отколку кога воопшто не зборуваме. Овие аеросоли, ако не се распрснат преку вентилација, стануваат сè повеќе концентрирани, што го зголемува ризикот од инфекција.

Научниците покажаа дека овие честички, кои исто така ги испуштаме во атмосферата со едноставно дишење и кои можат да избегаат од неправилно носените маски за лице, можат да заразат луѓе кои поминуваат повеќе од неколку минути во радиус од пет метри од заразено лице, во зависност од времето и природните интеракции.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi