Ковид-19 станува долготраен кај секој 20-ти пациент, а овие групи се најзагрозени!

21 октомври, 2020
ковидфф

Истражување од лондонскиот колеџ Кингс смета дека Ковид-19 е болест предизвикана од нов Корона вирус што трае осум недели или подолго и се наведува колку е вообичаена оваа форма на ковид-19 и кои луѓе имаат најголем ризик да го развијат.

Тоа е една личност од секои 20 пациенти, кај кои Ковидот ќе се протега толку долг период, кој цитира истражување на научен институт во Лондон.

„Истражувањето… исто така покажа дека жените, присуството на астма и зголемување на телесната тежина се изложени на поголем ризик“.

Целта на истражувањето беше да се развие систем за рано предупредување за пациентите предиспонирани за долгорочно колвично ткиво, така што тие ќе можат да се третираат што е можно посоодветно во раните фази на третманот и со тоа да се спречат месеци на страдање, што исто така го оптеретува целокупното здравје на пациентот.

Општиот преглед на пациентите е дека кај секоја седма заболена особа вирусот трае најмалку четири недели, кај еден од 20 или пет проценти, болеста трае осум недели или повеќе, а кај еден од 45 пациенти болеста трае подолго од 12 недели. .

Ризикот наведува, исто така, од развој на долгорочниот ковид-19 се зголемува со возраста.

Д-р Клер Стивс објасни дека од истражувањето се пополнила сложувалката за оваа болест, која се однесува на спецификите на клиничкиот тек во однос на различните пола:

“Видовме од раните податоци дека мажите се изложени на поголем ризик од развој на тешка форма на болест и умирање од Ковид. Сега се покажа дека жените се изложени на поголем ризик од долгорочниот Ковид”.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum