Криза во средни години навистина постои, тврдат научниците: Еве кога се луѓето најсреќни а кога најнесреќни

16 септември, 2020
f_4432441_1024


Научно потврдено: кризата во средни години постои, тврди британскиот економист Дејвид Бланшфлоур, универзитетски професор во Њу Хемпшир. Според неговото истражување, луѓето во 70-тите години се среќни како осумнаесетгодишници. Средовечните луѓе се чувствуваат најсиромашни, а најнесреќни се оние на 48 години. После тоа, вашето задоволство и среќа постепено се подобруваат, рече 68-годишниот професор, поранешен член на комитетот за монетарна политика на Банката на Англија, централната банка на Велика Британија. Неговото истражување опфати дури 500 000 луѓе од 145 земји од целиот свет. На нив им беше поставено прашањето: Колку сте задоволни од животот воопшто? Најцрните одговори ги дадоа оние кои се во доцните четириесет години. Се покажа дека не е важно дали некој е роден во богата или сиромашна земја, во земја во која луѓето се навикнати да лелекаат како кај нас или каде се негува пореален однос кон животот.


Нешто во нашите гени

„Тоа е нешто длабоко во нашите гени. Дури и мајмуните го имаат тоа. Тоа е нешто длабоко природно “, рече економистот. Дека мајмуните исто така минуваат низ криза во средните години, беше потврдено во студија од 2012 година, за која американски научници проучувале 508 мајмуни и испитувале луѓе кои се занимавале со нив во различни фази од животот на мајмуните. Но, професорот Бланшфлоур сè уште не е јасно зошто постои криза во средниот живот.


Исфрлен од рутина

Но, епидемијата ковид-19 успеа да разниша многу, стабилни и задоволни до вчера. Дејвид Бланшфлоур предупреди дека на луѓето им е потребна психолошка поддршка за време на пандемија, особено оние на возраст од 35 до 65 години. Исфрлени сме од колосек пред екстремна несигурност. Тоа е криза со менталното здравје на многу начини, посочува тој, луѓето со сомнително ментално здравје се особено ранливи.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi