Лек на иднината – што е CBD масло?

5 јули, 2020
cbd

CBD маслото во последно време станува сè попопуларна тема. Интересно е што пред само неколку години CBD беше табу тема, и дека можевме само да сонуваме дека еден ден ќе можеме да купиме CBD масло на полиците во продавниците. Како CBD маслото всушност стана таков „мејнстрим“ производ на алтернативна медицина и колку е ефективно во борбата против некои медицински состојби, дознајте во продолжение.

Што е CBD масло?

CBD масло е екстракт од канабидиол што се меша со масло (најпопуларното MTC масло), терпен и други квалитетни материи кои се наоѓаат во растението. Интересно е да се напомене дека CBD маслото не е психоактивно и не предизвикува никакви негативни последици по консумацијата. Всушност, нема да чувствувате краткорочни последици при конзумирање на CBD масло. Исто така, интересен факт е дека процентот на психоактивни супстанции е строго регулиран со закон, а повеќето масла содржат максимум 0,2% THC. Доколку подлежите на редовни тестови за наркотици, 0,2% е износот што нема да ви даде проблеми.

Истражувањето што се занимава со CBD масло е на самиот почеток, па сè уште не знаеме премногу за неговите лековити својства. Засега, можеме само да се надеваме дека CBD маслото еден ден ќе биде лекот на иднината и дека алчноста на капитализмот нема да го оцрни медицинскиот потенцијал на маслото од CBD.

Придобивки од секојдневна употреба на CBD масло

Списокот на придобивки е исклучително долг, и за почеток е неверојатно да се видат толку многу позитивни ефекти од маслото CBD врз генералниот имунолошки систем на човекот.

Подолу, прочитајте ги некои од придобивките на CBD маслото кои се докажани или се во процес на истражување:

  • Промовира квалитетен сон
  • Антивоспалителното дејство се должи на голема количина на антиоксиданти
  • Одличен регулатор на инсулин и шеќер во крвта
  • Моќни невропротективни својства
  • Го подобрува имунолошкиот систем
  • Оптимизација на енергија што позитивно влијае на расположението и однесувањето во општеството (ги намалува чувствата на вознемиреност и депресија)
  • Подобрување на кардиоваскуларното здравје
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi