Лек против опаѓање на косата: Како да го спречите опаѓањето и да ја зацврстите вашата коса

18 ноември, 2020
man-1181873_1920


Губење на косата, алопеција или ќелавост не е само естетски проблем, туку и здравствен проблем кој ги погодува и жените и мажите. За среќа, постои решение за тоа што е во вашата кујна! Еден човек во просек губи 50-100 влакна на ден, што е сосема нормално и не е знак на загриженост. Но, нешто повеќе од тоа може да биде резултат на стрес, лоша исхрана, земање лекови или некоја болест.

Алопеција или ќелавост не мора да влијае само на косата на главата, туку и на косата на остатокот од телото. Иако е почеста кај постарите лица, прекумерно опаѓање на косата може да се појави и кај деца.


Решението за многу болести и состојби лежи токму во природата. Иако ќелавоста не може да се излечи брзо, билните препарати можат да ја зајакнат преостанатата коса на главата, да спречат понатамошно губење, но исто така да поттикнат раст на млада коса и друга коса на телото.

Веќе имате лек за ќелавост во кујната!

Чичково и рицинусово масло

Едно од најпознатите лекови за ќелавост е чичковото масло. Богато е со витамин А, есенцијални масни киселини, калциум, калиум и железо, а овој моќен коктел од состојки го стимулира растот на косата и спречува опаѓање на косата. Покрај тоа, маслото има антибактериско дејство и ги отстранува чешањето, црвенилото и симптомите на дерматитис и псоријаза.

Подеднакво моќно е и рицинусовото масло, кое покрај косата го стимулира растот на трепките и веѓите. Богато ја хидрира кожата, а поради високата содржина на витамин Е помага во заздравување на кожата и габичните инфекции.

Алое вера

Алое вера, исто како и споменатите масла, се користи со векови за да се стимулира растот на косата. Го смирува скалпот, го отстранува првутот и ги отстранува нечистотиите и вишокот себум од фоликулите, што може да спречи раст на косата. Нанесете гел од алое вера на скалпот неколку пати неделно пред да ја измиете косата, а потоа измијте ја косата со благ шампон.

Сок од кромид

Ако можете да го поднесете мирисот на кромид, пробајте маска за коса направена од сок од кромид. Докажано е дека го стимулира растот на косата, ја подобрува циркулацијата, односно протокот на крв во фоликулите. Како да го користите? Измешајте неколку глави и исцедете ги преку газа или тенка крпа. Потоа нанесете го сокот на скалпот и оставете го најмалку 15 минути. Потоа добро измијте ја косата со шампон и исушете се природно.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi