Лекарите открија седум работи што укажуваат дека можеби веќе сте имале Корона вирус!

11 октомври, 2020
ковидд

Без оглед дали сте имале „многу тешка настинка“ оваа зима или неодамна сте се бореле со кашлица која не престанува, природно е да се прашувате дали можеби сте имале ковид-19 без да бидете свесни за тоа.

Особено сега кога експертите за инфективни болести велат дека вирусот веројатно веќе се проширил пред градовите да започнат да се „заклучуваат“ и пред да бидат воведени мерки за спречување на ширењето на вирусот.

„Како што минуваа неделите, стана очигледно дека станува збор за вирус кој е распространет ширум нашата земја, особено во понаселените области, пред да размислиме“, вели др. Вилијам Шафнер, специјалист за инфективни болести и професор на Медицинскиот факултет на универзитетот Вандербилт.

Па, дали можеше да добиеш ковид-19 без да знаеш за тоа? Тоа е можно.

„Повеќето луѓе кои имаат корона вирус имаат некомплициран случај на инфекција и не може да се разликува од настинка или грип“, објаснува експертот за заразни болести Амеш А. Адаjaа, постар научник во Центарот за здравствена безбедност на Johnонс Хопкинс.

Покрај тоа, некои луѓе немаат никакви симптоми – до 40% од инфекциите, според проценките на Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ).

За жал, не постои начин со 100% сигурност да се утврди дали болеста со која се соочивте минатата зима беше ковид-19 или неодамна сте имале асимптоматски случај. Но, експертите велат дека некои знаци може да бидат сигнали дека можеби веќе сте имале ковид-19. Еве неколку од нив:

 1. Имавте „многу студ“
  На почетокот на пандемијата, луѓето веруваа дека ковид-19 не започна да се појавува во некои земји дури кон крајот на февруари и март. Новото истражување на Универзитетот во Тексас го посочува спротивното. За студијата, истражувачите анализирале брисеви од грло земени минатата зима од луѓе осомничени за грип. Овие брисеви беа земени во Вухан, Кина и Сиетл, Вашингтон.

Истражувачите откриле дека на секои два случаи на грип, имало еден случај на ковид-19. Како резултат, тие веруваат дека ковид-19 најверојатно пристигнал во САД некаде околу Божиќ.

„Потребно беше подолго време да се дојде во руралните области, па ако бевте на фарма оваа зима и ви беше затнат носот, веројатно сте настинале. Ако бевте во Њујорк или некој друг поголем град, ќе имаше поголема шанса козидна инфекција и не сте знаеле за тоа “, вели д-р. Шафнер.

Без тест, може да биде тешко да се направи разлика од настинка од лесна форма на ковид-19, во зависност од тоа какви симптоми имаш, вели тој, но настинката обично не предизвикува отежнато дишење, сериозни главоболки или гастроинтестинални симптоми, што може да предизвика ковид-19.

 1. Во еден момент го губите чувството за мирис или вкус
  Губење на сетилото за мирис и вкус е одлика на ковид-19. Иако овој симптом не се јавува кај сите, кај другите. Адаjaа посочува дека тој сега е цврсто поврзан со новиот коронавирус.

Прелиминарните податоци од Американската академија за оториноларингологија откриваат дека кај пациенти со ковид-19 кои го изгубиле чувството за мирис, 27% имале „одредено подобрување“ за околу седум дена, додека повеќето биле подобри за 10 дена.

Важно е да се знае: Исто така е можно привремено да се изгубат овие сетила за време на други респираторни состојби, како што се настинки, грип, синусни инфекции, па дури и за време на сезонски алергии. Но, експертите истакнуваат дека овој симптом, дури и по закрепнувањето од ковид, кај некои луѓе може да опстане и да трае со месеци.

 1. Необјаснето опаѓање на косата
  Иако овој симптом не е широко проучен, многу луѓе кои се опоравиле од коронавирусот, пријавуваат проблеми со опаѓање на косата. Актерката Алиса Милано, која со месеци страдаше од симптоми на ковид-19, на почетокот на август го сподели своето видео на Инстаграм каде покажа со какво опаѓање на косата се соочува.

Но, малку е веројатно дека едноставно би изгубиле повеќе коса отколку вообичаено, без да имате други симптоми на ковид-19, како што се кашлица или треска, вели др. Адаjaа. Исто така е важно да се напомене дека опаѓањето на косата може да се случи како резултат на стресот воопшто, вели тој, и сите знаеме дека бевме под голем стрес поради пандемијата.

 1. Ве остава без здив
  Студија објавена во списанието ЈАМА откри дека луѓето со корона вирус можат да ги почувствуваат ефектите на вирусот, вклучително и отежнато дишење. Не е целосно јасно зошто се случува ова или колку долго може да трае, но веројатно се должи на постојана пневмонија.

„Ова е едно од познатите долгорочни ефекти кај луѓето со дијагностициран ковид-19“, вели др. Шафнер: „Ако го почувствувате ова, можеби таа болест што ја имавте претходно беше всушност колвица“.

Ако имате потешкотии со дишењето, јавете се кај вашиот примарен лекар или побарајте упат до пулмолог. Тие често можат да препишат лекови и третмани, како што се инхалатори, кои можат да помогнат, вели др. Шафнер.

 1. Кашлица што не престанува
  Продолжената кашлица е уште еден симптом пријавен од луѓе кои учествувале во студијата ЈАМА. Кашлицата е често сува, што значи дека со неа не се појавува ништо, како слуз, вели др. Адаjaа.

Ова е прилично чест симптом: податоците на ЦДЦ откриле дека 43% од луѓето кои имале ковид-19 сепак кашлале од 14 до 21 ден откако добиле позитивен тест за вирус.

 1. Навистина сте многу уморни
  Според студијата на ЈАМА, ова е еден од најчестите долгорочни симптоми откако едно лице ќе преживее ковид-19. Ова го покажа и студија која открила дека 53% од пациентите рекле дека се борат со замор дури 60 дена откако за првпат ги почувствувале симптомите на вирусот.

„Гледаме некои луѓе кои имале лесна болест и кои сè уште се чувствуваат уморно некое време“, вели др. Адаjaа.

Но, вели тој, во моментот не е сосема јасно зошто се случува ова. Може да биде начинот на кој имунолошкиот систем на лицето реагира на вирус, или едноставно начинот на кој дејствува вирусот во телото.

Имајте на ум дека заморот е навистина чест проблем и може да биде знак на многу различни здравствени проблеми (вклучувајќи, се разбира, недоволен сон).

 1. Имате необични симптоми кои се чини траат вечно
  Експертите истакнуваат дека ковид-19 сè уште е нов вирус, па затоа лекарите и научниците постојано се обидуваат да дознаат повеќе за тоа. Истражувањата за трајните ефекти на вирусот се во тек и тешко е да им се каже на лекарите во овој момент дека постоењето на одредени симптоми може да значи дека имате инфекција со ковид-19, вели др. Адаjaа.

Исто така вреди да се спомене дека некои луѓе имале проблеми со срцето откако биле заразени со вирусот. Едно мало истражување на 100 лица кои закрепнуваат од ковида-19, објавено во ЈАМА Кардиологија, изврши МНР врз поранешни пациенти и откри дека 78% имаат некаков абнормален наод на срце, без оглед на какви било постоечки медицински состојби. Се чини дека ова исто така не е поврзано со тежината на болеста, откриле истражувачите. Ова може да се случи на многу различни начини, вклучително и нагло чукање на срцето, вели др. Шафнер, но може да остане и незабележано.

Се разбира, има многу други компликации за кои експертите можеби дури и не знаат. Ако се чувствувате лошо и симптомите ви се трајни, д-р. Шафнер вели дека е добра идеја да се види лекар, без оглед дали мислите дека е поврзано со ковид-19 или не.

Но, иако сите овие знаци може да бидат показател дека сте имале ковид-19, тие исто така можат да бидат предизвикани од други болести.

„Секако е познато дека продолжената кашлица и замор можат да бидат резултат на грип – само затоа што ги имате не значи дека сте имале ковид-19“, вели др. Шафнер.

Во секој случај, важно е да продолжите да практикувате превентивни методи како носење маска, редовно миење на рацете и социјално дистанцирање кога можете, за да се заштитите себеси и другите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum