Лекарите се едногласни: Имунитетот најдобро се зајакнува со внес на овие 3 витамини!

25 март, 2020
ss

Силниот имунитет е важен во борбата против коронавирусот. Само силен организам може да се спротистави на оваа болест која не бира кого напаѓа. Правилниот избор на храна е многу важен, а особено е важно да се внесат овие 3 витамини.

Збогатете ја вашата исхрана со овие витамини и немате причина за страв. Еве за кои витамини станува збор:

Витамин Ц

Досега многупати сме слушнале дека витаминот Ц е важен за нас, и тоа со вистинската причина. Овој витамин е најголемиот пријател на имунолошкиот систем и заштитник на телото. Ако го внесувате во доволни количини, вашето тело ќе ви биде благодарно.

Најмногу може да го најдете во овие намирници: портокал, грејпфрут, мандарини, пиперки, спанаќ, ќељ и брокула.

 Витамин Б6

Витаминот Б6 е важен за поддршка на биохемиските реакции во имунолошкиот систем. Храната богата со витамин Б6 вклучува пилешко, мисирка, туна, млеко, сирење, грав, спанаќ, моркови, сончоглед, интегрални производи. Витаминот Б6 го има и во зелениот зеленчук.

Витамин Е

Витаминот Е е моќен антиоксиданс кој му помага на телото да се бори против инфекции, со доволен внес ќе го зајакнете вашиот имунитет до максимум. Храната богата со витамин Е вклучува ореви, семиња и спанаќ.

Најдобро би било на организмот да му обезбедите доволно количина од овие витамини преку храна, но доколку не го постигнувате ова, суплементите ќе ви бидат од помош.

Покрај ова, обидете се да останете физички активни. И 15 минути активност ќе бидат доволни, велат лекарите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort