Луѓето кои имале трауми во детството ги покажуваат овие симптоми

22 август, 2020
fghnijik


Детските трауми можат да бидат толку силни што остануваат трајно во душата на детето, а кога тоа ќе порасне, тие можат да се манифестираат преку следниве однесувања:

1. Хронична напнатост

Повредите кои не се физички (психолошка злоупотреба, стрес) во мозокот на детето предизвикуваат сигнал за производство на хормони на стрес (кортизол и норепинефрин), кој влегува во телото и му помага на малото тело да се справи со заканата. Организмот на детето е автоматски под тензија, а најголемиот проблем е што оваа напнатост не исчезнува дури и откако исчезнува заканата. Ако се појави таков одговор, нервните мрежи во мозокот продолжуваат да одржуваат состојба на максимална будност и присутна е постојана напнатост.

2. Социјално растојание

Научниците веруваат дека детските трауми се најчеста причина за т.н. социјална вознемиреност. Во повеќето случаи, тоа е предизвикано од насилство врз детето од страна на родителите, преку понижување, навреди, потценување на неговите достигнувања и способности, како и вербална агресија и емоционална занемарување (недостаток на чувство дека родителот се грижи за детето, недостаток на љубов, чувство дека детето е несакано). Таквите деца, кога ќе пораснат, покажуваат и социјална вознемиреност, поради стравот дека некој постојано ќе ги набудува и ќе им суди, што го чувствувале уште од детството.

Parents can't tell mood changes from signs of depression in kids ...

3. Постојана паника

Многу е полесно за просечната личност да извлече заклучоци и лекции од некој настан отколку загрижено лице со постојано чувство на паника да го стори тоа. Вознемирениот ум не може да се фокусира на ништо друго освен на „заканувачките ситуации“ што доаѓаат.

4. Потчинување на стравовите

Секој од нас, во поголема или помала мерка, се обидува да избегне непријатни ситуации, но жртвите на психолошка траума од детството ја принудуваат оваа аспирација во крајност. На пример, просечната личност се плаши да оди кај стоматолог, но придобивката на крајот го надминува стравот. Но, луѓето со детски трауми дозволуваат да преовладува стравот и ќе избегнуваат да одат на стоматолог по секоја цена.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris