Луѓето во Кина во просек живеат 100 години – секој ден ги прават овие работи , што ги одржуваат здрави како дрен!

17 јули, 2020
dren

За да го продолжите животот, не е неопходно да прибегнувате кон некои егзотични средства и производи. На пример, Кина практикува вежби за будење од сон кои помагаат во заздравувањето на црниот дроб. Кинезите пред да станат прават едноставни вежби, но исклучително корисни за здравјето. Ова трае максимум 10 минути.

1. Начин на живот

Правилното будење наутро вклучува: гимнастика, која ја практикуваат и стогодишници.

Правилна положба за седење.

Контрола на дишењето.

Три до четири пати неделно практикуваат физичка активност.

2. Сон

Тие си легнуваат рано и стануваат рано.Пред спиење, го допираат жолчниот канал, бидејќи тоа придонесува за подобра апсорпција на хранливи материи.

3. Добра идеја е да го измасирате телото што претходно сте го намачкале со масло со стругалка.

4. Масирајте ги рефлексните области на стапалата

5. Масажа што ја отстанува болката во грбот.

6. Масажа на активни точки.

7. Активирање на симптомите на постојните болести и забрзување на закрепнувањето.

Гимнастика на кинески стогодишници:

Штом кинеските стогодишници ќе се разбудат, ги прават овие вежби:

1. Тие го поминуваат телото со четка 30 пати, едвај допирајќи ја кожата, од рамената до долниот дел на грбот.

2. Ги тријат дланките 10 секунди, создавајќи телесна енергија.

3. Ги загреваат очите од 10 до 30 секунди со тоа што ги покриваат со тупаници, без да притискаат.

4. Ги загреваат ушите од 10 до 30 секунди со тоа што ги држат дланките и прстите преку нив.

5. Го загреваат носот од 10 до 30 секунди. Ја ставаат десната дланка на средина на носот, другата дланка на врвот на носот.

6. 10 до 30 пати ја вртат главата наизменично од лево надесно.

7. Ги поставуваат дланките на ушите и ги поместуваат дланките нагоре, галејќи ја главата.

8. Го допираат задниот дел на вратот попречно со дланките од 10 до 30 пати.

9. Го будат стомакот со ставање на дланките на стомакот и кружејќи со рацете на стомакот 10 до 30 пати во насока на стрелките на часовникот.

10. Ги будат нозете со одење 30 чекори на прсти, а потоа на пети.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi