МАСКАТА ИМА РОК НА ТРАЕЊЕ: Ако ова ви се случува треба веднаш да ја замените затоа што повеќе не ве штити вас и другите околу вас!

24 ноември, 2020
shutterstock_1673810839

Ако препознаете некој од овие шест знаци на вашата маска, престанете да ја користите веднаш и набавете нова!
Носењето заштитна маска е задолжително во сите затворени простори и на места каде што физичкото растојание не може да се одржи. Но, постои голема разлика помеѓу носењето каква било маска и носењето маска која е безбедна и ефикасна.

Постојат неколку знаци дека ви треба нова маска за да се заштитите максимално. Ако препознаете некои од нив во вашиот случај, веднаш престанете да ја користите старата маска и набавете нова.

1. Маската е искината
Маските се ефикасна заштита и за вас и за луѓето околу вас само доколку се недопрени. „Ако маската има видливи дупки или некој дел од маската е искинат, сметајте дека е неупотреблива“, изјави педијатарот Кара Натерсон.

„Целта на маската е да обезбеди физичка бариера за спречување на вирусот или, доколку сте заразени, за да спречите пренесување на вирусот на луѓето околу вас“, додаде Натерсон и додаде дека дупките на маската секако овозможуваат проток на вирусот.


2. Ја допревте маската откако сте во контакт со потенцијално контаминирана површина
Ако сте допреле потенцијално контаминирана површина, како што е количката или рачката на вратата, а потоа сте допреле кој било дел од маската освен врвките, тогаш може да ја сметате и вашата маска за контаминирана.

„Колку почесто излегувате или поминувате повеќе време во гужви, треба да ја ставите маската за перење или да ја фрлите во ѓубре веднаш штом ќе се вратите дома“, објасни Натерсон.

3. Вие се погриживте за некој што е болен
Ако некој член на вашето семејство или некој друг што се грижевте за сомневате дека е заразен од корона вирус, време е да ја измиете маската или да ја фрлите ако сте користеле маска за еднократна употреба. Според Центрите за контрола и превенција на болести, порозните предмети, како што се платнените маски, треба да се мијат на највисока можна температура и потоа да се исушат целосно пред употреба.


4. Носевте маска кога имате симптоми на Ковид-19

Иако постојат докази кои сугерираат дека корона вирусот може да преживее неколку дена на површината, ако неодамна сте имале или се сомневате дека сте имале корона вирус, во ваш најдобар интерес е да ја замените маската за еднократна употреба или да ја измиете платнената маска за да бидете безбедни вие и луѓето околу вас.

5. Ја допревте маската после кашлање или кивање
Корона вирусот се шири со респираторни секрети, што значи дека се пренесува со кивање или кашлање. Ако сте ја допреле маската по кашлање или кивање, време е да ја фрлите во машината за перење или во ѓубре. Ова треба да се направи дури и ако не знаете дека сте болни, особено затоа што има значителен дел од асимптоматски случаи на корона вирус.


6. Маската не ги покрива правилно вашиот нос и уста
За да се заштитите себеси и луѓето околу вас, маската треба да ги покрива и устата и носот. Ако маската не одговара на вашето лице и не ги покрива устата и носот, а по можност и брадата, време е да набавите нова.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi