На секои 4 секунди по едно лице умира од оваа инфекција: Еве што се треба да знаете!

29 август, 2020
сепса

Посебен проблем се болничките инфекции предизвикани од бактерии отпорни на повеќе лекови, отпорни на скоро сите антибиотици.


Одењето во болница е секогаш дополнително оптоварено со страв од инфекција, а во најлош случај и сепса, и воопшто не е неразумно, бидејќи се повеќе се зборува за интрахоспитални инфекции предизвикани од резистентни бактерии. Поради својата природа, развиените и неразвиените земји го имаат скоро истиот проблем.
Тие стануваат се почести и доведуваат до голема смртност, па затоа Глобалниот сојуз за сепса го воспостави Светскиот ден на сепса (13 септември), кој за прв пат беше одбележан во Србија пред осум години.

Што е сепса, колку е опасно и во какви околности се јавува, објаснува инфектологот професор д-р Дарко Ношиќ, раководител на Општата болница „Белмедик“:

 • Сепсата е многу тешко заразно заболување, кое може да има фатален исход. Во 80 проценти од случаите, тоа е предизвикано од бактерии, а во помал процент, причини може да бидат и габите.
  Тоа е предизвикано од навлегување на бактерии во крвта. Ова само по себе не е тешко, но е тежок одговор на организмот што треба да се справи со нив. Бактериите, всушност, штом влезат во крвта, ослободуваат токсини и почнуваат да влијаат штетно на организмот, поради што многу често доведуваат до смрт.

Колкава е стапката на смртност од сепса?

 • Секој четврти човек на светот умира од сепса. Во САД, каде што здравствената заштита е на завидно ниво, сепсата е втора по смртност кога станува збор за брза смрт. Се наоѓа веднаш по срцев удар.
  Истото се случува и во другите развиени земји, и слично во помалку развиените земји, како што е нашата земја. Посебен проблем се интрахоспиталните инфекции, поради кои, на пример, пациентите се изложени на отпорни бактерии по операциите и често се вовлекуваат во прстенот на сепса.

Може ли оваа инфекција да се појави вон болнички услови?

 • Да, бидејќи секоја оштетена кожа или ткиво создава можност бактериите да влезат во крвта и лимфата и да ја развијат болеста. Вистина е дека ова се случува поретко вон болнички услови, но сепса може да се појави и по некои банални повреди или други видови на траума.
 • На пример, сепса може да се појави со траума кожни инфекции како мозолчиња, извршени абортуси и слично. За абортус, на пример, многу е важно да се изврши под стерилни услови, бидејќи репродуктивните органи се многу чувствителни и многу крвави.
 • Покрај тоа, жените кои користат тампони, исто така треба да водат сметка да не предизвикаат сепса.
  Тампоните содржат стафилококи, кои можат да се активираат ако хигиената не е на завидно ниво и да доведат до тешка септичка стафилококна состојба.

Кој е особено подложен на оваа заразна болест?

 • Бактериите се практично насекаде околу нас, и треба да се грижиме за тоа, особено ако се наруши имунитетот. Ова најдобро се забележува за време на постоперативното закрепнување. Пациентите кои имаат добар имунитет едноставно го поминуваат овој пат.
 • Точно, и тие можат да се разболат, но тоа се случува поретко. Сепак, поради неразвиениот имунолошки систем, сепсата е особено подложна на бебиња до два месеца, потоа на постари лица бидејќи имунитетниот систем е ослабен, но исто така и на лица со имунокомпромитирачки болести, а најмногу пациенти кои поради природата на болеста се подложени на зрачење, хемотерапија или други лекови кои намалуваат имунитет. Како и да е, проблемот со сепса е што е предизвикан од бактерии отпорни на повеќе лекови, односно од оние што се отпорни на скоро сите антибиотици достапни во медицината.

Што ги прави мултиотпорни?

 • Создавањето мулти-отпорни бактерии води пред се до некритичка употреба на антибиотици. Епилогот на ваквото однесување е дека бактериите почнуваат да живеат во средини каде што не треба да бидат присутни. Со текот на времето, тие стануваат отпорни и подготвени да преживеат дури и влијание на антибиотиците специјално направени за да ги уништат.
 • Ова однесување создава огромна глобална штета, бидејќи постојните бактерии создаваат соеви отпорни на скоро сите антибиотици. Во клиничката пракса, тестовите на крвта често даваат одговор за присуството на отпорни бактерии, а потоа се јавува проблем како да се справиме со нив и да го излекуваме пациентот.
 • Бидејќи секое одделение за интензивна нега има свои бактерии насекаде, многу е тешко да се избегнат. Сепак, без оглед на отпорност на бактерии, третманот се заснова на давање силни антибиотици, по можност од последната генерација, бидејќи тие се посилни, но соодветно на тоа и поскапи. Ова е најважниот вид третман за сепса. Сепак, без оглед на сите напори во лекувањето, дури половина од пациентите влегуваат во септичен шок, а потоа смртноста е помеѓу 50 и 60 проценти.


  Како се манифестира сепса?
 • Понекогаш симптомите се слични на сите заразни болести. Болеста главно се манифестира со треска, треперење, висока температура над 39 или ниска температура под 36 Целзиусови степени.
  Заболеното лице дише брзо, и има забрзано чукање на срцето. Прегледот на крвта открива зголемување или намалување на леукоцитите, односно белите крвни клетки, чија улога е да го штити организмот од инфекција. Пад на крвниот притисок, над горниот 90, е сериозен симптом на септичен шок, што рефлектира тешка состојба во која мозокот, црниот дроб, срцето и бубрезите страдаат истовремено.

Диференцијација на симптомите

Микроорганизмите во сепсата можат да влијаат на скоро сите делови на телото, почнувајќи од мозокот, белите дробови и сè до бубрезите, бидејќи ги има насекаде во крвотокот. Во зависност од примарниот локалитет, тоа дава и карактеристични симптоми. Ако станува збор за белите дробови, ќе има нарушувања на дишењето и болка во градите.
Ако се наоѓа во бубрезите, има болка во препоните, често мокрење или печење при мокрење.

Ако има орган во желудникот, болки во стомакот, гадење, повраќање, запек, надуеност … Најчестите места на инфекција што претходи на сепса се инфекции на уринарниот и респираторниот тракт, како и стомакот. Инфекциите на уринарниот тракт се почести кај сексуално активни жени, додека кај мажите овој тип на инфекција е почест кај зголемена простата. Тешка сепса и септички шок можат да влијаат на неколку органи, што резултира со мешавина од знаци и симптоми – вели д-р Ножиќ.

Место на влез


Инфекцијата може да започне каде било каде што бактериите влегуваат во телото, и може да биде навидум безопасна (гребење или живец), но исто така и последица на сериозни здравствени проблеми како што се апендицитис, воспаление на жолчното кесе, пневмонија, менингитис или воспаление. менингите …

Дури и расипан заб може да биде извор на сепса. Ширењето на бактериите во коската може да доведе до остеомиелитис. Кај хоспитализирани пациенти вообичаени места за почетна инфекција се таму каде што е вклучена инфузија, хируршки засеци, уринарни катетри, рани од притисок или рани што се јавуваат поради долго легнување – вели овој експерт.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris