Намирници кои можат да ви помогнат да откриете дали имате Ковид 19

22 декември, 2020
eating-1819662_1920


Треска, отежнато дишење и сува кашлица се едни од најчестите симптоми на коронавирус. Овие симптоми се јавуваат и со некои други болести како грип, настинка, па дури и алергии. Но, еден симптом на ковид-19 е карактеристичен за ковидот, а тоа е губење на вкус или агезија.


1. Овошје

Ако сè е во ред со вашите сетила, треба да можете да вкусите сè што е слатко. Лесен начин да ги тестирате рецепторите за вкус е да каснете парче овошје. Ова може да биде, на пример, јаболка, банани или портокали или овошје што содржат природни шеќери.

2. Слатки

Слатките исто така ги стимулираат вашите рецептори за вкус за да можете да јадете омилена чоколада за да бидете сигурни дека сè е во ред со вашиот вкус.

3. Лимон

Лимонот или лимета оставаат горчлив вкус во устата. Но, ако пиете малку сок од лимон или лимета и се чувствувате рамнодушни, тогаш постои голема веројатност дека нешто не е во ред.


4. Краставици

Залак кисела краставица честопати предизвикува кисел одговор, но ако не чувствувате ништо, тогаш веројатно сте го изгубиле чувството за вкус.

5. Солени чипови

Солените чипови се одлични за тестирање на вкусот, но ако не чувствувате ништо додека го јадете, можно е нешто да не е во ред.

6. Сол

Може да ставите малку сол на прстот и да го лижете. Ако не чувствувате ништо, можеби ќе сакате да размислите за тестирање на ковид-19.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi