Научно потврдено – овој витамин е спас, ќе ја реши дури и најупорната мигрена: Ослободете се од состојбата што го влошува вашиот живот!

28 јуни, 2020
migrena

Луѓето кои страдаат од мигрена знаат колку е непријатна оваа болка и колку може да го влоши животот.

Овие се силни пулсирачки главоболки кои можат да траат два дена, а понекогаш и да се појават двапати неделно. За време на болка на мигрена, едно лице не може често да ги извршува дури и најосновните задачи, што во голема мера го намалува квалитетот на животот.

Мигрената е една од најчестите заболувања и зафаќа околу милијарда луѓе ширум светот. Во моментов, достапните лекови за третман на мигрена имаат разновидна ефикасност и голем потенцијал за развој на несакани ефекти, па истражувачите ширум светот се обидуваат да најдат ефикасна и безбедна терапија за оваа тешка состојба.

Група истражувачи го проучувале ефектот на недостаток на витамин Б врз развојот на мигрена. Прво, примарната студија откри дека дополнувањето со 2 мг фолна киселина, 25 мг витамин Б6 и 400 мг витамин Б12 довело до значително намалување на нивото на хомоцистеин и мигрена симптоми. Но, бидејќи максималната препорачана дневна доза на фолна киселина е 1 мг, истражувачите го продолжиле своето истражување со цел да дефинираат прецизна доза на фолна киселина која ќе биде ефикасна во спречувањето на мигрена.

Истражувачите ги избрале испитаниците засновани на фактот дека повеќе од 70% од пациентите со мигрена се жени на возраст меѓу 25 и 55 години. Студијата на тој начин вклучувала жени на возраст од 18-60 години со историја на мигрена од 5 години, со тековна дијагностика на мигрена и со едногодишна историја на долготрајни напади.

По случаен избор, 200 пациентки беа избрани на дневен режим примајќи: 1 мг фолна киселина, 25 мг витамин Б6 и 400 мг витамин Б12.

Додека пак 100 пациентки добиле плацебо наместо додаток на витамин.

По 6 месеци, немало значително намалување на нивото на хомоцистеин и симптоми на мигрена во контролираната група во споредба со плацебо групата.

Резултатите од студијата покажуваат дека фолна киселина има дозно – зависно ниво на хомоцистеин и симптоми на мигрена како и потребни се понатамошни студии за прецизно дефинирање на дозите на витамини Б6, Б9 и Б12 кои би се користеле при превенција од мигрена.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi