НАУТРО ШТОМ СЕ НАПИЕТЕ КАФЕ ТРЧАТЕ ВО ТОАЛЕТ? Докторите ја објавија причината зошто е тоа така

3 октомври, 2020
770371_profimedia0295627105_ls

Додека некои веруваат дека станува збор за природа, други се плашат дека не станува збор за некои здравствени проблеми. Затоа научниците од Универзитетот во Тексас спроведоа истражување токму на оваа тема. За време на нивното истражување, тие им давале на стаорците кафе цели три дена, што ја стимулирало подвижноста на цревните мускули, без оглед на дозата на кофеин во пијалокот.

„По три дена консумирање кафе, стаорците имаа зголемена подвижност на мускулите на тенкото црево. Ова значи дека стаорците, исто како и луѓето, морале да вршат нужда по кафе. „Дури и бројот на бактерии во нивниот измет е намален, а интересно е што овие ефекти се независни од кофеинот, бидејќи кафето без кофеин има слично влијание врз нивното варење“, изјави главниот автор на студијата, Шуанг Џенг Ши.

Се претпоставува дека лаксативниот ефект на кафето се должи на неговите кисели својства. Тој докажа дека повисоките нивоа на желудочна киселина, кои се создаваат благодарение на хлорогената киселина од кафето, ја активираат работата на вашиот дигестивен систем.

Имено, следниот пат кога кафето ќе ве натера да го посетите тоалетот, знајте дека останува на кафето и дека сè е во ред со вашето здравје.

Многу луѓе се прашуваат дали кафето е здраво за нашето тело, прашање што експертите често го добиваат. Се разбира, тоа му дава многу придобивки на вашето тело, но има некои работи на кои треба да обрнете внимание. Кафето е многу важен антиоксиданс, па дури е докажано дека во некои ситуации го спречува развојот на малигни клетки, ако ако пиете кафе на празен стомак, тогаш мора да знаете дека работите не се толку позитивни.

Чаша чисто црно кафе на празен стомак го стимулира производството на киселина во желудникот, што е особено вознемирувачко за луѓето со гастритис. Дури и здравите стомаци не се поштедени, бидејќи зголемената секреција на киселина ќе ви предизвика непријатност за време на оброците и варењето.

И протеините кои не успеваат да варат, предизвикуваат надуеност, металоиди, повраќање, иритација, воспаление, па дури и рак на дебелото црево. Затоа, експертите препорачуваат да јадете барем парче леб пред кафе.