НЕ ЛЕКУВАЈТЕ СЕ НА СВОЈА РАКА! Некои природни лекови може скапо да ве чинат!

25 октомври, 2020
природни лек

Пред многу векови, луѓето немаа друг избор освен да користат нешто што може да им помогне, но денес немаме изговор


Домашните лекови станаа многу популарни во последниве години. Секој ја сака идејата дека третманот може да се избегне секогаш кога е можно. На сите им се допаѓа тоа што многу лекови се наоѓаат во природата, затоа нема потреба да внесувате голема доза на „хемиски лекови“ во организмот. Но, постои и голема опасност. Пред да започнете да лекувате природно, проверете дали „лекот“ навистина работи бидејќи може да има негативни последици за вас.

10 народни рецепти кои можат да ве доведат во опасност:

1. Кујнските намирници лечат изгореници

Ставањето путер или масло на изгореници може да направи повеќе штета отколку добро. Кога добивате изгореници, дури и ако изворот на изгорениците не бил во контакт со вашата кожа, штетата продолжува да напредува некое време додека кожата не се олади. Затоа експертите советуваат изгорената површина да се стави под ладна вода. Користењето путер или масло ќе го забави ладењето.

2. Пастата за заби лечи акни и херпес

Ова има смисла, бидејќи сода бикарбона во паста за заби ги суши акните и херпесот. Проблемот е во другите состојки на пастата за заби, кои можат сериозно да ја иритираат кожата, особено на усните. Вообичаените состојки во пастата за заби се алкохол, ментол и водород пероксид, и сите тие можат да ја иритираат кожата повеќе отколку што можат да и помогнат.


3. Гаргара со миење на устата

Гаргара вода во устата како третман за настинка дури и не звучи ефикасно. Лекарите честопати велат дека најдоброто нешто што можете да направите е да се опуштите. Кога чувствувате болка во грлото, тоа значи дека е воспалено, а испирањето со средство за плакнење на устата ќе го иритира уште повеќе. Пијте многу топли течности и одморете се, ништо друго нема да ви помогне.

4. Колоидно сребро

Колоидното сребро е суспензија, во која ситни честички од сребро се дистрибуираат во кремот. Пред неколку години имаше популарна масовна кампања за неговите магични лекувачки можности. Оттогаш, специјалистите многу пати предупредуваа дека колоидното сребро не само што е неефикасно во лекувањето на повеќето болести, туку и дека е всушност опасно. Долготрајната употреба на ова сребро може да ве направи досадна или да ја претвори вашата кожа во сина боја.

5. Сечење брадавици

Некои луѓе користат ножици, ножеви или други остри алатки за отстранување на брадавици. Никогаш не треба да го правите тоа, бидејќи тоа е многу лесен начин да добиете инфекција. Постојат и други безбедни домашни лекови за отстранување на брадавици.

6. Алкохол за забоболка

Иако употребата на виски или ракија за забоболка може да им помогне на некои луѓе, експертите велат дека алкохолните пијалоци имаат многу малку анестетички својства. Иако нивната употреба против болка нема да направи никаква директна штета, штетата е во тоа што нема да го добиете вистинскиот третман на време.

8. Рицинусово масло за брзо породување

Објавено е дека бремените жени често земаат рицинусово масло за да го забрзаат породувањето. Факт е дека рицинусовото масло има одредено влијание врз нашето тело, но тој ефект не е поврзан со бременоста. Рицинусово масло ќе ви помогне ако страдате од запек. Но, дали навистина сакате брзи движења на дебелото црево во последните недели од бременоста?

9. Ставање восок во ушите

Предлогот да се отстрани природниот восок од ушите со стопен восок е доста популарен во последно време. Сепак, пријавено е дека голем број луѓе морале да побараат третман на оштетени уши и ушни канали кога го пробале овој природен домашен лек.

10. Опасни лекови за вошки

Постојат многу домашни лекови за вошки на Интернет. Луѓето тријат керозин, бензин, концентрирани пестициди во косата. Непотребно е да се каже, сето тоа е многу токсично и никогаш не треба да се користи на кожата. Другите третмани се токму спротивното, вазелин, маслиново масло, вода, тие се совршено безбедни, но и целосно бескорисни. Пред многу векови, луѓето немаа друг избор освен да користат нешто што може да им помогне, но денес немаме изговор. Земете го лекот во аптека и задолжително следете ги упатствата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum