НЕ НОСЕТЕ ИСТИ ПИЖАМИ ПОВЕЌЕ ОД ДВА ДЕНА! Ќе се изненадите какви се последиците!

28 ноември, 2020
452709_spavati-u-brusu_ls


Да се ​​носат исти пижами неколку дена по ред е многу нехигиенско, а веројатно немате идеја колку бактерии се сокриени во таа ткаенина


Колку често ги менувате пижамите?

Факт е дека повеќето луѓе не го прават ова доволно често. Според податоците, мажите чекаат 13 дена да ги сменат пижамите, додека просекот кај жените е неверојатни 17 дена.

Ако ви е малку лошо од оваа информација, постои добра причина за тоа – пижамите се валкаат многу брзо, и би било идеално ако носите чисти секоја вечер.

Да се ​​носат исти пижами неколку дена по ред е многу нехигиенско, а веројатно немате идеја колку бактерии се сокриени во таа ткаенина.

Еве осум ужасни причини зошто треба да носите чисти пижами!

  1. Стафилококи

Повеќето луѓе носат мала количина стафилококи на нивната кожа, тоа е честа бактерија што се наоѓа на кожата, во нашите носеви, усти и не предизвикува никакви непријатности. Но, ако носите иста пижама навечер, нивниот број се зголемува, а преку гребнатинки тие можат да влезат под кожата и да предизвикаат опасни инфекции. Редовното миење на пижами треба да го спречи ова.

  1. Акни и цисти

Акните никогаш не се пријатни, а уште полошо е кога знаете дека сте можеле да ги спречите. Ако не ги промените пижамите, разни видови бактерии и мртви клетки на кожата се акумулираат во ткаенината и се притискаат на порите цела ноќ. Сето ова доведува до запушување на порите и инфекции, кои се претвораат во болни акни и инфекции на кожата. Акните и цистите стануваат влез за разни бактерии и вируси, кои можат да влезат под вашата кожа.

  1. Грини

Ова се мали, микроскопски суштества кои живеат во секоја куќа. Иако не можете целосно да се ослободите од нив, треба да направите се што можете за да ги тргнете од вашиот кревет. Грините се хранат со мртва кожа, така што ги привлекува вашиот кревет и пижами, кои се полни со мртви клетки на кожата. Валканите пижами привлекуваат уште повеќе грини, што може да доведе до проблеми со дишењето, особено за време на спиењето.

  1. Лош мирис

Сите знаеме дека нередовното туширање и недостаток на хигиена на телото доведуваат до лош мирис, а за да го спречите тоа, потребно е да бидете сигурни дека пижамите се чисти. Валканите пижами ја апсорбираат потта во текот на ноќта, а бактериите особено брзо се размножуваат на темни и влажни места, создавајќи непријатни миризби. Дури и ако се туширате секоја вечер, нема корист ако носите валкани пижами.

  1. Непријатно чувство

Валканите пижами наутро можат да направат да се чувствувате лошо, особено ако сте личност која се тушира ​​навечер отколку наутро. Доброто домаќинско предупредување дека во текот на ноќта, вашата кожа апсорбира нечистотија од валкани пижами, поради што се чувствувате валкани наутро.

  1. Ненаспани ноќи

Спиењето во чиста пижама ви дава чувство на свежина, удобност и ви помага да заспиете. Од друга страна, спиењето во валкани пижами ве држи будни цела ноќ, бидејќи кожата ќе ви биде мрсна и ќе се чешате. Покрај тоа, грините ќе ви го отежнат дишењето. Ова доведува до ‘рчење и други прекини на спиењето.

  1. Алергии

Спиењето во валкани пижами може да доведе до алергии, а доколку сте алергични на прашина, би било добро да ги менувате пижамите барем секој втор ден. Алергии на прашина, астма и други потешкотии со дишењето се влошуваат во текот на ноќта, затоа што е потешко да се дише додека лежите.

  1. Болести

Ако постојано носите валкани пижами, го принудувате вашиот имунолошки систем да се бори со стафилококи, бактерии и вируси. Ова доведува до слабеење на вашето тело, што значи дека ќе бидете болни почесто. Ако не можете да се ослободите од некој грип или болки во стомакот, менувајте ги пижамите секој ден.