НЕ СЕКОЈ МЕД Е ИСТ: Постојат различни видови, еве кој е најздрав!

4 октомври, 2020
мед

Постојат различни видови на мед и, факт е дека секој од нив е здрав, но кој е најздрав?

Веќе знаете дека постојат различни видови на мед, а некои од нив се ливада, шума, багрем, липа, сончоглед…

Секој веќе знае дека медот е исклучително добар за здравјето, но многумина се прашуваат кој мед е најздрав.
Она што експертите прво го истакнуваат како важна информација е дека работните пчели посетуваат меѓу илјада и две илјади различни растителни видови за време на нивниот живот, што значи дека во составот нема две идентични тегли мед, ниту од еден пчеларник.

Составот на медот се менува во зависност од сезоната, локацијата, но и растителните видови кои се дистрибуираат на одредена локација.

Бидејќи сите видови мед се здрави, не можеме да кажеме дека е еден од најздравите, но во зависност од тоа дали имате здравствен проблем, можете да изберете одреден вид.

На пример, мед од ливада е најдобар за секојдневна употреба, додека багремот се препорачува за мали деца и луѓе кои имаат лесна алергија на полен, бидејќи овој мед содржи нешто помалку полен. Секако, ако сте алергични на полен, никогаш не треба да го земате овој (или кој било друг) мед без да се консултирате со лекар!

Овој мед помага и во лекувањето на грипот, со мешање на половина килограм мед од ливада со три лажици рендан корен од ѓумбир. Земете три пати на ден лажичка од оваа смеса, растворена во грст топла вода. Мед од ливада исто така има добар ефект врз инфекциите на уринарниот тракт.

Медот од сончоглед е добар за луѓето кои имаат хронични кардиоваскуларни заболувања. Овој мед е нутриционистички најбогат од сите природни видови на мед, благодарение на природно високата содржина на полен, но многумина го избегнуваат затоа што најбрзо кристализира, т.е. шеќери.

Бројни студии исто така докажаа дека багремот и медот од липа имаат корисен ефект врз респираторниот тракт. Покрај тоа, медот од багрем помага при акутен и хроничен гастритис, заболување на црниот дроб и заболување на бубрезите.

Медот од липа, измешан со лимон и вода, помага при настинки, а со мешавина од рендан кромид во сооднос 1: 1, лечи и кашлица.

Шумскиот мед, кој инаку има потемна боја од другите видови мед, а содржи и поголема количина на минерали, е погоден за зајакнување на имунитетот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum