Несакани ефекти кои ги имале испитаниците по примање на вакцината против Ковид-19

21 ноември, 2020
cjepivo-koronavirus

Фајзер во петокот објави дека тие бараат од американските регулатори за вонредно одобрување за нивната вакцина, така што тие можат да ги имаат своите први дози уште во почетокот на декември. Фајзер и нејзиниот германски партнер BioNTech се одлучија на оваа акција неколку дена откако објавија дека нивната вакцина има 95% стапка на успех.

Вакцината Модерна покажа скоро 95 проценти ефикасност, објави компанијата, повикувајќи се на првите резултати од истражувањето. Лук Хачисон, компјутерски биолог, се пријави доброволно да ја тестира вакцината „Модерна ковида-19“. По добивањето на втората доза, неговата рака отече до големината на „јајце од гуска“. Тој не може да биде сигурен дали добил плацебо или вакцина, но за неколку часа, здрав 43-годишник почувствувал болка во мускулите и коските, а неговата температура била 38,9 ° С. “Почнав да се тресам. Имаше наизменично чувство на студ и топлина”, рече Хачисон. Тој вели дека јавноста треба да биде подобро подготвена отколку што беше, бидејќи поединците може да се соочат со интензивни, иако привремени, несакани ефекти. Некои експерти се согласуваат.


„Несакани ефекти значат дека вакцината работи добро“ „Ова е повеќе реактогено отколку што обично се гледа кај повеќето вакцини против грип, дури и во високи дози“, вели Арнолд Монто, епидемиолог на Универзитетот во Мичиген.

Покрај тоа, секоја индивидуа вакцинирана треба да добие две дози, а реактогеноста е обично поголема по втората доза. “Несаканите ефекти значат дека вакцината работи добро. Тоа значи дека сте имале толку добар имунолошки одговор на првата доза и сега ги гледате ефектите од тоа”, рече Дру Вајсман, имунолог од Универзитетот во Пенсилванија, додавајќи дека компаниите треба да ги предупредат луѓето какви несакани ефекти можат да очекуваат.

Јан Хајдон ја доби највисоката доза на Модерна на првото испитување, околу 250 микрограми, по што компанијата одлучи да ја намали дозата на 100 микрограми, пишува Science.


Дванаесет часа по приемот на неговата втора инјекција во мај, Хајдон развил треска како главоболка, болки во мускулите, замор, гадење и температура од 39,6 ° C. Тој подоцна повратил и се онесвестил пред да се смират симптомите. Но, Хајдон вели дека неговото искуство било „мала цена да се плати“ за можноста да се врати во нормален живот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi