Нови симптоми на корона вирусот кои дури сега се открија

8 јули, 2020
koronadepresija-830x0

Експертите предупредувваат дека заболените од корано вирусот може да имаат потешкотии во говорот покрај вообичаените симптоми кашлица и температура.

Светската здраствена организација (СЗО) покрај заклучокот за новиот симптом излезе и со следнава изјава:

  • Многу луѓе кои се заразени од корона вирусот ќе доживеат и умерени симптоми на респираторниот систем и може да се опорават без посебен медицински третман. Сериозните симптоми предизвикуват отежнато дишење, болки или тегобии во градитте, Неуролошки проблеми (губиток на координација, мускулаторни движења и неразбирлив говор) – според експертите на СЗО.

Луѓето кои ја победиле короната често имаат проблеми со говорот поради притисокот кој го осеќаат на белите дробови. Истотака остануваат без воздух и не се во можност да зборат.

Поедини пациенти изјавиле дека не биле во можност да состават реченица пред да бидат примен во болниците.

Губитокот или проблемите со говорот исто така може да бидат симптомиод други медицински и прихолошки нарушувања кои може да се познаат пред и по посетата на доктор.

При истот истражување докторите дошле до заклучок дека при говор се емитираат над илјада вирусни клетки во само една секунда, благодарение на УВ светлата.

Се повеќе истражувања се концентрираат на устата како извор за пренос на вирусот, при што заклучиле дека течноста за испирање на уста може да не заштити од корона вирусот со тоа што го уништуваат вирусот пред да ги инфицираат луѓето.

Состојките кои се наоѓаат во овие производи го уништуваат надворечниот слој на вирусот и со тоа го спречуваат размножувањето на истиот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi