Новиот вид корона не се задржа само во Велика Британија, тој се појави во уште 3 земји!

20 декември, 2020
covid-19-51523101920-830x0

Според информациите што Англија ги сподели со СЗО, новиот вид потекнува или од југоистокот на Англија или од Лондон


Нов вид на корона вирусот, кој се појави на југоистокот на Англија, е пронајден во Данска, Холандија и Австралија, објави денес техничката директорка на Светската здравствена организација, Марија ван Керхове.

Нов вид корона се појави во Данска, Холандија и имаше еден случај во Австралија, но таму не се прошири понатаму – изјави Ван Керхове.

На прашањето да одговори дали новиот вид доаѓа од југо-истокот на Англија, таа одговори потврдно:

-Да Според информациите што Англија ги споделува со нас, новиот вид потекнува или од југоистокот на Англија или од Лондон.


Таа додаде дека Велика Британија утврди постоење на нов вид на вирус „уште во септември, кој сè уште кружеше на југоистокот на Англија“.

Загрижени сме за ширењето на вирусот и фактот дека има многу мутации. Свесни сме дека новиот вид не предизвикува потешки случаи според прелиминарните резултати, сепак, студиите се во тек и ќе ги видиме резултатите – рече таа.

Ван Керхове рече дека понатамошното секвенционирање ќе биде корисно за да откриеме дали овој вид кружи на друго место во светот.

Колку подолго се шири овој вид, толку е поголема можноста тој да се промени. Ние навистина мора да сториме сè за да го спречиме – заклучи претставничката на СЗО.

Претходно, премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, изјави дека новиот вид на корона вирус е за 70% позаразен од претходните соеви.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi