Ново откритие на научниците: Пред да го изгубите чувството за мирис и вкус, се појавува овој симптом!

30 ноември, 2020
216907_shutterstock-1671464464_ls

Симптомите на корона вирусот сè уште се испитуваат…


Како што истакнуваат сите експерти, сè уште не се знае доволно за корона вирусот. Секојдневно со овој опасен вирус, се појавуваат нови симптоми, рани знаци на инфекција, а неодамна научниците од Универзитетот во Барселона направија уште едно откритие.

Тие дојдоа до заклучок дека 70% од луѓето кои се разболеле од ковид-19, во најраните фази, се пожалиле на сув нос. И дури тогаш нивното чувство за мирис и вкус целосно исчезнал.

Научниците претпоставуваат дека губењето на мирисот кај ковид-19 е поврзано со исклучување на пехарските клетки, кои помагаат супстанциите одговорни за мирис да се „лепат“ на соодветните рецептори. Поради тоа, се јавува сушење на мукозната мембрана.

Важно е дека сувоста во носот останува кај пациентот приближно истиот период со губењето на мирис. Во просек, трае од осум до дванаесет дена, а потоа постепено се враќа во нормала.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi