Нутриционистите тврдат: Постои храна која го решава проблемот со спиењето

24 јуни, 2020
hrana

Еден од најдобрите растителни извори на магнезиум и други хемиски соединенија кои промовираат добар сон е наут семето, кое е идеален избор за вечера,за сите кои страдаат од несоница.

Наут и Сон

– Гарбанцо семињата содржат сложени јаглени хидрати кои му помагаат на нашето тело да произведува серотонин. Иако серотонинот е почесто поврзан со добро расположение, овој невротрансмитер всушност се претвора во мелатонин во пинеалната жлезда на мозокот, што е неопходно за нашиот сон.

Пред спиење е важно да се избегнува храна што собира шеќер во крвта, како што е голем сад со тестенини.

Попаметен избор е дефинитивно храна со низок гликемиски индекс, а наутот дефинитивно припаѓа во оваа категорија. Покрај тоа, содржи високи нивоа на магнезиум, кој игра улога во повеќе од 300 различни биохемиски реакции во телото кои контролираат сè – од регулирање на шеќерот во крвта и крвниот притисок до производство на енергија и спиење.

Без разлика како ги подготвувате, овие мали мешунки имаат прилично импресивно резиме. Протеини, растителни влакна, па дури и минерали кои помагаат да се промовира побрзо спиење, па не е ни чудо зошто нутриционистите ја сметаат оваа храна чудесна за добар сон.