Одбегнувајте го овој зеленчук: Докторите се сигурни дека предизвикува хипертензија и го нарушува здравјето!

23 јули, 2020
hiper

Високиот крвен притисок или хипертензијата погодува сè поголем број луѓе. Може да доведе до смртоносни компликации, вклучувајќи мозочен и срцев удар. Оваа состојба може да се спречи со правилна исхрана и со вежбање, а научниците дошле до податок дека ризикот значајно се намалува доколку го исфрлите компирот од менито.

Консумирањето четири или повеќе оброци кои вклучуваат компир во текот на неделата, ги зголемува шансите за добивање крвен притисок за околу 11%, во споредба со луѓето што јадат помалку од една порција месечно, тврдат научниците.

Најдобрата замена за компир, според докторите, е цвеклото. Тоа содржи нитрати, кои помагаат за ширење на крвните садови, а потоа и го снижуваат крвниот притисок.

Освен цвеклото, во борбата со хипертензија може да помогне и јогуртот. Поради високата содржина на калциум, магнезиум и калиум, тој влијае позитивно врз покачените нивоа на крвен притисок. Редовната консумација на јогурт може да го намали ова ниво за 20%.

Најчестите симптоми на висок крвен притисок вклучуваат:

  • посилно срцебиење
  • крв во урината
  • силни главоболки

Клучно е сите возрасни луѓе постари од 40 години да го проверуваат крвниот притисок најмалку еднаш во пет години.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi