Онкологот Мајк Хајман тврди: Докажано е дека оваа храна ги уништува клетките на ракот – Доволно е да ја јадете еднаш неделно!

10 октомври, 2020
мајк

Онкологот Мајк Хајмем тврди дека леќата е најмоќната храна што можеме да ја вклучиме во исхраната. Постојат многу позитивни аспекти на овие житни култури, а лекарот издвојува 6 најзначајни придобивки:

Третман со вируси и зајакнување на имунитетот

Леќа е многу популарна во традиционалната медицина со децении, а нејзината медицинска страна е препознаена од современата медицина, па затоа се препорачува за настинки и вируси. Леќата напаѓа патогени и бактерии, ги уништува и истовремено помага во зајакнување на имунитетот.

Ги чисти и зајакнува крвните садови

Леќата толку добро ги зајакнува sидовите на крвните садови што фармацевтските корпорации ја користат и во производството на лекови. Леќата е особено корисна за луѓето кои страдаат од атеросклеротични нарушувања и дијабетес. Каша од хеwда помага при проширени вени, срцеви и васкуларни проблеми.

Лечи анемија

Леќата е богата со железо, затоа се препорачува за луѓе кои страдаат од анемија. Редовната употреба на леќата ќе го компензира овој недостаток.

Помош за слабеење

Леќата веќе долго време се користи како главна храна во разни диети и диети. Тоа е вкусна и нискокалорична храна. Богато е со микроелементи кои ви помагаат побрзо да се заситите. Спречува напади на глад, но исто така ја намалува желбата за слатки.

Се препорачува за бремени жени

Оваа житарка содржи висока содржина на фолна киселина, што е особено потребно за здравјето на бремените жени и фетусите, бидејќи промовира хематопоеза и го прави телото поотпорно на негативните ефекти на околината.

Го намалува ризикот од рак

Можеби најзначајната придобивка за организмот што има леќата е моќта да го намали ризикот од рак и да го блокира развојот на веќе постојните клетки на ракот. Составот на леќата му помага на телото да стане посилен и поотпорен на сите видови рак, што е докажано со неодамнешните истражувања. Д-р Хајман препорачува леќата да биде на нашата маса барем еднаш неделно.