Осип во устата, нов можен симптом за Ковид 19

18 јули, 2020
Л,Л


Студијата објавена во медицинскиот журнал AMАМА Дерматологија открила дека меѓу 21 пациент во Шпанија за кои е потврдено дека имаат КОВИД-19 и осип на кожата, шест или 29 проценти имале енатема – освен за мукозни мембрани и лезии во усната шуплина.


Истражувачите од „Hospital Universitario Ramon y Cajal“ од Мадрид, покажаа дека просечното време помеѓу појавата на симптомите ковид-19 и развојот на енатемата е околу 12 дена, пишува CNN. Откриено е дека едниот пациент развил емантема 24 дена по почетокот на симптомите, двајца пациенти развиле енантема 19 дена подоцна, еден развил енантема 12 дена подоцна, еден развил енантема два дена подоцна и друг развил енантема два дена пред тоа. „Овој труд ги опишува прелиминарните набудувања и е ограничен со малиот број на случаи и отсуство на контролна група“, напишаа истражувачите, додавајќи дека нивните наоди продолжуваат да укажуваат на тоа дека енатемата е можен симптом на КОВИД-19, а не на реакција на лекови. “И покрај зголемените извештаи за осип на кожата кај пациенти со КОВИД-19, да се направи етиолошка дијагноза е главен предизвик. Сепак, присуството на ентантеми е силен поим за вирусна етиологија, а не одговор на лекот”, напишаа истражувачите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi