Откриено е зошто се жените поотпорни на Ковид 19 во однос на мажите: Што ги заштитува од заразата?

1 декември, 2020
covid-faq-woman-in-mask


Грацијано Пина презентираше докази кои сугерираат дека женските репродуктивни хормони може да играат улога во сексуалната пристрасност на новиот коронавирус, што научниците го забележаа уште од избивањето на пандемијата КОВИД-19. Пина ги презентираше своите докази во статија неодамна објавена во научното списание „Трендови во ендокринологија и метаболизам“. Пандемични податоци покажаа дека сериозноста на симптомите на болеста КОВИД-19 и смртноста по инфекцијата влијаат на мажите почесто од жените. Новите извештаи, сепак, сугерираат дека женските репродуктивни хормони можат да играат заштитна улога. Хормоните посредуваат во реакции на воспаление

Естрогенот, прогестеронот и прогестеронскиот метаболит алопрегнанолон, заедно играат клучни улоги во посредувањето на воспалителните процеси. На пример, прогестеронот стимулира активирање и диференцијација на Т-клетките и ја модулира сигнализацијата на рецепторите на Т-клетките. Исто така, ја потиснува клеточната цитотоксичност. Прогестеронот исто така се врзува за голем број други имунолошки клетки, вклучувајќи природни клетки убијци, макрофаги и дендритички клетки. Исто така, се врзува за неимуните клетки, вклучувајќи ги и епителните и ендотелните клетки лоцирани во дишните патишта, каде што ги модулира клеточните сигнали и активности на начин што ја ублажува инфекцијата. Естрогените се исто така потентни регулатори на процесите во имунолошкиот систем, бидејќи тие изразуваат антиинфламаторно и не-заштитно дејство.


Како менопаузата влијае на потенцијалната заштита кај жените?

Се покажа дека намалените нивоа на естрадиол за време на менопаузата го намалуваат бројот на Б и Т-клетките додека го зголемуваат производството на проинфламаторно цитокин.

Интригирачки е што жените се изложени на зголемен ризик од заразување со болеста за време на менопаузата, вели Пина. Ниските нивоа на естрадиол, исто така, го зголемуваат изразот на рецепторот на клетките ACE2 во белите дробови, преку кој вирусот SARS-CoV-2 влегува во човечката клетка.


Друг заштитен фактор

Дериват на прогестерон, алопрегнанолон, кој може да се најде во изобилство во мозокот, исто така, покажува заштитни ефекти кај невропсихијатриски нарушувања, вклучувајќи ПТСН, алкохолизам и Алцхајмерова болест. Ова го покажа истражувањето на макрофагите и моноцитите во 2019 година, каде беше откриено дека алопрегнанолонот го спречува TLR4 рецепторот да се поврзе со неговиот рецептор за липополисахарид, што инаку предизвикува зголемено ниво на проинфламаторни цитокини и хемокини.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris