Ова е единствениот начин трајно да се ослободите од болките во зглобовите, тврди др. Мајк – Метода која сигурно ќе делува!

2 јуни, 2020
zglobovi

Ако страдате од болки во зглобовите, послушајте го советот на овој лекар. На овој начин, ќе ја обновите ‘рскавицата и ќе се ослободите трајно од сите проблеми.

Болката во зглобовите ги мачи голем број на луѓе, така што скоро секои 3 лица по 40-годишна возраст почнуваат да ги чувствуваат овие проблеми. ‘Рскавицата и сврзното ткиво се трошат побрзо во зрелите години и тоа е причината за појава на болка. Бидејќи човечкото тело има над 300 сврзни зглобови, овој проблем може значително да го наруши квалитетот на животот. Постојат неколку природни решенија кои успешно се спротивставуваат на овој проблем и ја регулираат болката. Д-р Марк открива докажани и ефективни начини кои ќе ви донесат олеснување.Вака ќе си помогнете сами.

Следете ги овие правила и остатокот од вашиот живот ќе го поминете без болка: 

Движете се што е можно повеќе

Многумина го игнорираат ова,но  доволно физичка активност носи големо олеснување. Прошетка или лесен тренинг ќе биде доволно, и на овој начин ќе ја поттикнете работата на зглобовите и производство на ‘рскавица. Покрај тоа, ќе ги зајакнете мускулите, а силните мускули овозможуваат подобра поддршка на зглобовите.

Јадете според принципите на медитеранската диета

Симптомите на ревматоиден артритис ќе се намалат со помош на диета заснована врз принципите на медитеранската диета. Оваа диета исто така има корисен ефект врз функционирањето на кардиоваскуларниот систем. Овошјето и зеленчукот, интегралните житарки, мешунките, лененото семе, оревите, маслиновото масло, влијаат на здравјето на зглобовите и обновувањето на сврзното ткиво.

Додатоци во исхраната

Колагенот е главен блок на коските и ‘рскавицата, затоа некои експерти веруваат дека тој ја ублажува болката во зглобовите и помага да се развие флексибилност. Покрај колагенот, куркумата се покажа како одлична помош за болки во зглобовите, велат лекарите.

Етеричните масла се спасот

Со векови, ароматичните масла се користат не само за ароматерапија, туку и за олеснување на болката во зглобовите. Најмногу придобивки ќе добиете од маслото од портокал, каранфилче, рузмарин, лаванда, пиперка и куркума.Додадете неколку капки во кремот за тело и тријте на болното место. Исто така, додавање неколку капки во купката за бањање ќе биде корисно во овој случај.