Ова е сигурен начин да дознаете дали сте имале корона вирус. Многу е едноставно!

16 ноември, 2020
52192627_303


Списокот на симптоми на ковид-19 е прилично долг, но многумина се исто така асимптоматски случаи, што значи дека имаат ковид, но не покажуваат симптоми.

Како да знаете дали сте имале ковид-19?

Наједноставен начин е да се тестира дали некое лице има антитела кон коронавирусот. Ако се присутни антитела, тоа значи дека лицето веќе имало ковид-19. Д-р Вилијам Хилман одговори на некои клучни прашања поврзани со коронавирусот.

– Коронавирусот има прилично широк спектар на симптоми. Некои луѓе се асимптоматски носители и не се ни свесни дека имаат ковид, некои имаат благи симптоми на грип, а некои имаат симптоми на грип, како што се треска, болки во мускулите, отежнато дишење и кашлица. Губење на вкус и мирис се исто така симптоми на коронавирус. Некои луѓе сериозно се разболуваат и треба да бидат хоспитализирани, објаснува Хилман. Тој забележува дека асимптоматски случаи исто така можат да бидат заразени некое време. Бидејќи е тешко да се знае дали некое лице е заразено ако нема симптоми, секој треба да постапува одговорно.

-Продолжете да правите сè што сте направиле досега – физички дистанцирајте се, носете маски и измијте ги рацете – вели Хилман.

Д-р Дејвид Бухолц посочува дека треба да ги информираме блиските контакти ако се сомневаме дека сме заразени, особено ако сте се дружеле со лица во последните две недели. „Ако поминаа повеќе од 14 дена, тие ќе се разболеа досега ако беа изложени на вирусот“, рече тој за „Гардијан“.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi