Ова го користат руските лекари за да не се заразат од Ковид позитивните пациенти

21 декември, 2020
shutterstock_1646389288-910x607


За време на пандемија, сите се надеваме на медицинските работници. Особено е тешко за лекарите кои се во првите редови во борбата против вирусот корона.

Руската докторка Вера Петровна Вавилова спроведе научно истражување со колегите за ефективноста на превенцијата од 19 лица кај персоналот за итни медицински цели. Превентивната терапија даде одлични ефекти Студијата беше спроведена во јуни 2020 година на Медицинскиот универзитет Кемерово со учество на 150 лекари и болничари. Од нив, 100 примаа превентивна терапија со интерферон, додека останатите 50 беа во контролната група и не користеа интерферон. Во истражувањето учествуваа еднаков број мажи и жени, а околу половина од испитаниците беа постари од 50 години.

Заштита од инфекција трае доста долго

Овој вид на превентивна терапија се користи со години за да се спречат сезонски акутни респираторни инфекции и ни е познат. Исто така, се покажа дека е ефикасен во претходните пандемии: свински и птичји грип. „Не можам да не забележам дека од почетокот на пандемијата, интересот за интерферон се зголеми забрзано на Запад: кинески, европски и британски научници ја објавуваат својата работа за употребата на овие лекови во третманот на Ковид 19“, вели д-р Вавилова.

Терапијата влијае и на вирусот и на психата

Во примарната група на учесници кои користеле препарати за интерферон алфа-2б (супозитории и гел / маст) за еден месец, бил пријавен само еден случај на ковид 19, во блага форма. Во контролната група, која не добила ваква превенција, седум лица се разболеле, а во два случаи се развила пневмонија.

Д-р Вавилова посочува и на една друга важна работа – за време на истражувањето, била следена психолошката состојба на учесниците. Актуелната пандемија е посебна и по тоа што не само што има заразно, туку и силно психолошко дејство врз луѓето, што секако влијае и на имунитетот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi