Ова се убедливо најсилните природни антибиотици: Научно докажано го зајакнуваат имунитетот!

9 јули, 2020
jnjnkjnkj

Употребата на антибиотици може да доведе до уништување на нормалната бактериска флора во телото, што ја отвора можноста за развој на патогени бактерии и габи (кандидијаза на цревната празнина, цревата, вагината). Корисно е да се користат пробиотични култури со антибиотици, кои треба да ги населат цревата и со тоа да се спречи развој на патогени бактерии, кои ја „преживуваат“ антибиотската терапија. Јогуртот е добар извор на пробиотични бактерии, но неопходно е да се води грижа дека пробиотиците се земаат најмалку два часа по антибиотиците.


-ПРИРОДНИ АНТИБИОТИЦИ

– Прополис – природен антибиотик признат од СЗО, покажува антибактериски и антиинфламаторни својства без несакани ефекти и е дури и успешен во лекувањето на отпорни видови на бактерии. Содржи фиттонизиди, имуните фактори за кои се смета дека му даваат на телото природна отпорност.

-Лук – веќе долго време се користи во народната медицина за борба против инфекции, потврдена е неговата ефикасност против многу бактерии, габи и вируси. Содржи алицин, кој се покажа како ефикасен против бактериите кои веќе станале отпорни на антибиотици.

-Ехинацеа – природен антибиотик, го активира имунолошкиот систем при производство на одбранбени клетки, како одговор на бактериски и вирусни инфекции.

-Колоидно сребро – природен антибиотик и дезинфициенс, ги уништува микроорганизмите без да развива отпор.

-Бројни есенцијални масла (жалфија, еукалиптус, анасон, нане, маточина) содржат антимикробни компоненти.

Природни лекови за бактериски инфекции:

Природни антибиотици – лук, прополис, матичен млеч, колоидно сребро

Природни антисептици – жалфија, босилек, еукалиптус, бор, мајчина душица, маточина

Имуностимуланти – ехинацеа, прополис, цинк, масло од црн дроб на ајкула

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi