Оваа група на луѓе мора да направат преглед на срцето, дури и ако немаат никакви симптоми. Еве зошто!

24 јули, 2020
фгфгфгфгфгфгф

1. Семејна историја

Кај овие луѓе, гените можат да играат силна улога и да ги стават во групата на оние кои би можеле да развијат кардиоваскуларни проблеми во иднина, дури и ако јадат здраво и редовно вежбаат. Понекогаш генетско тестирање може да се направи за наследни проблеми со холестерол, бидејќи срцевите заболувања се предизвикани од неколку гени, а не само од еден. Ако имате чести кардиоваскуларни заболувања во вашето семејство, особено со родителите и семејството, вие сте кандидат да разговарате со доктор за да ги процените факторите на ризик и да направите одредени тестови на крвта.

2. Историја на срцеви заболувања во рана возраст

Доживувањето на срцев удар на млада возраст не е вообичаена работа и не треба често да слушаме дека токму тоа се случило. Младите пациенти треба да се прегледаат малку поопширно за да се спречат идните заболувања, така што третманот треба да биде специфичен за секоја личност, а честопати е потребно малку поагресивен пристап и повеќе тестирање за да се разбере причината за болеста. Ако некој претрпе мозочен удар или срцев удар и е помлад од 55 години (мажи) или 65 години (жени), членовите на нивното семејство треба да побараат лекар на превентивен преглед. Ризикот ќе биде проценет и ќе се направи план за намалување на ризикот.

Моето срце трепери

3. Зголемено ниво на холестерол

Холестеролот е составен дел на метаболизмот, клеточните мембрани и стероидните хормони. Неодамнешните истражувања покажаа дека диетата нема значителен ефект врз нивото на холестерол во крвта, но тој начин на живот има пресудно влијание. На некој начин, логично е, ако сметаме дека најголемиот дел од холестеролот во организмот е создаден од црниот дроб. Високо покачениот холестерол кај лица не може да се намали со промените во исхраната и честопати е генетика која е одговорна за овој проблем и тоа е она што лекарот треба го провери пред да препише лекови.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris